1. Evropa
Sílu evropským měnám dodává mix relativně menšího uvolnění měnové politiky oproti ostatním blokům (sazby už nebylo moc kam snižovat) a pocitu stability. Ten podpořila historická dohoda na stimulačním balíku napříč Evropskou Unií ve výši 750 mld. eur a také decentní nákupy vládních dluhopisů ze strany Evropské centrální banky, které drží výnosy dluhopisů Itálie, Řecka a Portugalska jako nezranitelnějších členů eurozóny na financovatelné úrovni.
Vzhledem k rapidnímu růstu dluhu v USA, výnosům blízkým nule a japonské zkušenosti přestává být hranice zadlužení 100 % HDP vnímána jako riziková či rovnou vedoucí k bankrotu. Tato změna vnímání od eurokrize let 2010-12 zajisté také euru pomáhá.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
2. USD + JPY
Uprostřed pelotonu se pohybují bezpečné přístavy amerického dolaru a japonského jenu. Centrální banky Fed a Bank of Japan zajisté mohou být spokojené, že nedošlo k razantnímu posílení měn pod jejich správou. Silná měna by totiž umocnila deflační tendence, kterým se obě země kvůli schopnosti v budoucnu splatit bobtnající vládní dluh chtějí vyhnout.
Vzhledem k nastavení měnové politiky a vývoji očekávané inflace se dá předpokládat, že cesty dolaru a jenu se odtrhnou a výsledkem by měl být pokles měnového páru USD/JPY.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
3. Emerging markets
Stejně jako v předchozích krizích neušly návalu prodejní paniky měny rozvíjejících se zemí, které jsou považovány za obecně rizikové. A tradeři znovu házejí tyto měny do stejného pytle a prodávají je, byť jsou jejich fundamenty často odlišné.
Turecká lira (TRY) je dle mého právem shortována, protože nedrží dostatečné devizové rezervy, pro obnovení ekonomiky pumpuje obrovské množství nového dluhu do ekonomiky a propad turismu bude Turecko a jeho závislost na přílivu deviz bolet ještě dlouho. Letošní 23 % růst měnového páru USD/TRY tak zdaleka nemusí být u konce.
Naopak brazilský real (BRL) nebo jihoafrický rand (ZAR) jsou zdravější měny. Ceny komodit, které vyvážejí, totiž rostou a razantně zlepšují jejich obchodní bilanci. Jak železná ruda díky oživení poptávky v Číně, tak i cenné kovy kvůli zvýšenému vnímání rizika inflace zdražují a zajišťují tak Brazílii i Jihoafrické republice dostatek prostředků pro financování ekonomiky i zahraničního dluhu. Růst USD/ZAR o 22 % a USD/BRL o hrozivých 40 % od začátku roku se tak zdá být ve světle mimořádně uvolněné měnové politiky ve Spojených státech až přehnané.
Vývoj měnového páru USD/BRL (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, MT4, Bloomberg