Psaly se roky 2011 a 2012 a stav odpovídal měnovým válkám mezi tradičními ekonomickými velmocemi – jak v Evropě, tak v USA byly úrokové sazby na nule, a tudíž jakékoliv další uvolnění měnové politiky, které by mělo ekonomikám pomoci vybřednout ze stagnace, muselo cílit na slabší měnový kurz. V té době také všichni nakupovali měny zemí s nízkým vládním dluhem, které byly považovány za bezpečné – australský dolar, švýcarský frank nebo norská koruna. Euru a dolaru tehdy věřila velice malá část trhu.
Vývoj a projekce amerického vládního dluhu v poměru k HDP:
Karta se ale obrátila. Americký veřejný dluh je stabilizovaný (viz graf) a evropská periferie se dostává z nejhoršího. Spotřebitelská důvěra i investice v těchto zemích rostou a do roku 2014 vstupují Spojené státy, Británie i eurozóna se slušným ekonomickým růstem. Ten je navíc tažen domácí poptávkou, takže snaha o oslabení vlastní měny za účelem podpory exportů takřka mizí. Inflace se ale stále drží nízko, takže vyspělé země přímo netouží po silných domácích měnách, riziko jakékoliv devalvační strategie ve stylu Japonska nebo i České republiky se však smrsklo na minimum.
Vývoj měnového páru AUD/USD (týdenní graf – W1):
Investoři, kteří se v letech 2011-2012 báli dolaru nebo eura a chtěli se „schovat do bezpečí“ nákupem AUD, CAD, NOK, SEK a dokonce i JPY, skončili ve velkých ztrátách. Warren Buffet o akciích říká, že je nejlepší nakupovat, když v ulicích teče krev. Toto rčení lze přenést i na forex – jakmile totiž trh vyžene nějakou měnu do výšin a všude se mluví o její bezpečnosti a atraktivitě, je lepší se mít na pozoru a ve vhodnou chvíli ji prodat. S velkou pravděpodobností totiž bude silně nadhodnocená a euforické nákupy postupně přestanou odolávat silám reálné ekonomiky, jako je slábnoucí dynamika vývozu či ekonomického růstu.
A jak vypadá situace z dnešního pohledu? Jak jsem psal v několika předchozích článcích, je největším favoritem na další růst hodnoty americký dolar, kterému bude sekundovat britská libra. Obě měny se teprve postupně vracejí na své předkrizové úrovně a postupně vytvářejí velice silný tandem, který trendově poráží jednu měnu za druhou. Eurozóna se sice vrací zpět na růstovou notu, je ale v příliš velké depresi na to, aby vytáhla EUR/USD či EUR/GBP ještě výše.
Vývoj měnového páru EUR/NOK (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, CBO, Bloomberg