V první řadě jde o australský dolar, který nyní koupíte za méně než 63 amerických centů. Na počátku minulého desetiletí se přitom obchodoval nad paritou. Časy čínského realitního boomu, který táhnul ceny hlavních exportních artiklů Austrálie železné rudy a uhlí do nebes, jsou sice pryč, ale australská ekonomika není v tak špatné kondici, aby se „aussie“ obchodoval s takovou slevou.
Vývoj měnového páru AUD/USD (měsíční graf – MN):
Austrálie může nyní doslova těžit z vyšších cen zkapalněného plynu LNG, po němž je po skončení tranzitu plynu přes Ukrajinu a chladnější zimě vyšší poptávka. Růst HDP i cen podporuje stále neutuchající realitně-stavební boom v Sydney a v Melbourne.
Proto by měla Reserve Bank of Australia (RBA) pokračovat v utažené měnové politice a držet úroky na solidních 4,35 %, což je srovnatelná sazba s americkým Fedem. Australský dolar tedy není žádný otloukánek, který potřebuje oslabit, aby se jeho země postavila ekonomicky na nohy. Navíc se měnový pár AUD/USD silného supportu okolo 0,6000, kde již obchodníkům historicky přišel velice levný a od kterého se odrazil jak v roce 2008, tak i v tomto desetiletí.
Vývoj hlavní úrokové sazby v Austrálii:
Podobný příběh píše i novozélandský dolar, který má kvůli geografii a silným obchodním vazbám logicky vysokou korelaci s vývojem kurzu svého australského jmenovce. Zatímco AUD je více o průmyslových komoditách, NZD je více ovlivněný vývojem ceny a poptávkou po zemědělských komoditách v čele s mlékem.
Čínský investiční cyklus tedy není pro měnový pár NZD/USD takovým strašákem, hůře se ale dívá na demografii. V Číně se rodí stále méně dětí a poptávka po sušeném mléku z Nového Zélandu tím pádem není tak silná. I zpracovatelský průmysl je nyní na Novém Zélandu v recesi, podobně jako jinde ve světě. I přesto se zdá být kurz NZD/USD velmi nízko a za podpory úrokové sazby 4,25 % by se mohl v roce 2025 podívat výše.
Vývoj měnového páru NZD/USD (měsíční graf – MN):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, RBA, Bloomberg