Strategie je následující. Pracovně jsem si ji pojmenoval jako „posunutý London break na EUR/USD“. Vycházím z toho, že v 9 h, kdy otevírá Londýn, dochází k většímu pohybu nejen na indexech, ale i na měnových párech. Jenže v 9 h se často také stává, že trh je nerozhodný a dává nám celou řadu falešných signálů. Proto zadávám čekající pokyny STOP až v 9:30 h, kdy už si cena obvykle nějakou stranu vybere. Z backtestu mám stanovený Take-Profit na přibližně 5násobek obchodovaného range a k tomu navíc používám částečný odprodej pozic. Současně používám i posunutí Stop-Loss (SL) směrem k Break/Even v případě dosažení jednoho násobku obchodovaného range. SL je stanoven nikoliv na opačné straně obchodovaného časového range, ale pevně ve vzdálenosti nad 1000 bodů. Počet obchodů za den je maximálně dva, přičemž pokud jsem v obchodu z předchozího dne, nový se otevře až po jeho uzavření.
V grafu vidíme, že v pondělí se mi otevřel obchod long i short. Long mi v druhém dnu postupně skončil v zisku, zatímco short jsem měl stále otevřený. Ačkoliv šel až do středy tento obchod proti, vyplatilo se, že používám velkorysé Stop-Lossy. A tak jsem mohl relativně v klidu očekávat, že se trh otočí. To se také stalo a v pátek jsem se podíval krátce i do zisku. Ačkoliv to nebylo na dlouho a nebylo to příliš hluboko, po posunutí SL na Break/Even jsem utrpěl jen drobnou ztrátu. Následně jsem opět zadal čekající příkazy, ze kterých long byl aktivován. Protože nenechávám otevřené obchody mimo obchodní hodiny, v tomto případě přes víkend, zavřel se tento obchod ještě v pátek před 22 h.
Když se podíváme na tvar grafu v tomto týdnu, v podstatě lze říct, že trh šel více méně do strany. Pro strategie jiného typu pravděpodobně hodně příležitostí, pro breakouty moc ne. Nicméně mě se osvědčilo to, že používám široké Stop-Lossy a trpělivě si počkám na obrat.
Michal Uma