Vývoj německého akciového indexu DAX (týdenní graf – W1):
Síla evropských a především pak německých akcií je pro mě překvapením. Německo balancuje na hraně recese, automobilový sektor se ještě nevzpamatoval z loňského poklesu a rovnou se bude muset vypořádat s novými emisními normami při vysokých investicích do elektromobility, jejichž návratnost je otázkou. Ceny elektřiny padají při stále velice drahých povolenkách, takže ani utility si na žádnou slušnou marži nepřijdou.
Onen obrat v podnikatelské náladě v Německu je nejlepší si ukázat graficky. Pár bodů nahoru sice německé průmyslové PMI přidalo, ale stále je hodně vzdálené byť jen od hranice 50 bodů, která značí stagnaci odvětví.
Vývoj německého indexu PMI v průmyslu:
Příchozí data o průmyslové výrobě v eurozóně za prosinec byla mrazivá, mínus 2,1 % meziměsíčně. Oproti aktuálnímu vývoji vypadá i recese z roku 2012 méně hrozivě. A to v prosincových datech ještě nebyl zohledněn dopad koronaviru na globální dodavatelské řetězce a také aktuální vichřice, které budou držet průmysl nízko i na začátku roku.
V souvislosti s vývojem v Evropě proto není na místě být nějak velkým optimistou. Zvlášť když Evropská centrální banka nemá víceméně žádnou munici k podpoře ekonomiky a brexit ještě nakonec nemusí být tak hladký, jak se na první pohled zdá. Některé pozitivní jevy jako nízké ceny ropy a plynu mohou eurozóně pomoci, ale tento faktor je evidentně stále málo. Měnové trhy toto pochopily a poslaly euro na nižší úrovně, ty akciové ale zřejmě nikoliv.
Vývoj průmyslové výroby v eurozóně (červeně) a EU bez Velké Británie (modře):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Eurostat