V důsledku nové mutace v Anglii se několik zemí v rámci EU rozhodlo zastavit lety do této země. Stejně tak Anglie omezila leteckou dopravu. Samozřejmě jsou s tímto nálezem spojené i nové restrikce a pravidla. Spekuluje se i o tom, že nová forma virusu se šíří rychleji a je mnohem nebezpečnější. Zatím však není k viru dostatek informací. Ministr zdravotnictví Matt Hancock se v rozhovoru vyjádřil k nové situaci a říká, že se nový virus vymkl kontrole a je potřeba ho dostat pod kontrolu. Více než 16 milionů obyvatel Anglie teď nyní musí zůstat doma a spokojit se s novými restrikcemi.
S mutací se počítalo, ale jak teď bude náročné znovu vytvořit vakcínu a znovu držet virus co nejvíce pod kontrolou? Pořád není dostatek informací k celé situaci, ale určitě to je jedna z věcí, která může znepříjemnit situaci nejen na investičních trzích, ale i v celém světě v rámci globální ekonomiky.
Obavy z toho, že se krize zase zhorší vyvolalo mírnou paniku na trzích. Proto jsme mohli být v pondělí svědky několika poklesů. Dnes jsou již trhy zase zpátky a tato drobná korekce mohla přijít už jenom z principu, a ne jenom kvůli nové mutaci. Přeci jen v poslední době všechny trhy pořád překonávaly nové ATH, takže se s korekcí muselo počítat i bez těchto okolností.
Jak teď postupovat?
Mírná korekce asi příliš nikoho nezastraší, co ale dělat například v situaci, která nastala v březnu? A jak se připravit, pokud přijdou další propady? Základem je diverzifikovat a nikdy nedržet všechny svoje prostředky v jednom aktivu. Pomoct vám mohou i negativní korelace, které zvyšují účinnost vaší diverzifikace. Dalším Důležitým aspektem je samozřejmě i časová diverzifikace. Pokud nakupujete pravidelně, tak z dlouhodobého hlediska nikdy nemůžete prodělat (pokud nenastane extrémní situace).
Dále je vhodné i mít v zásobě přichystaný nějaký kapitál, abyste využili poklesu celého trhu. Takže určitě se nevyplatí být úplně bez peněz a mít všechny prostředky ve zlatě, nebo v akciích. Pokud budete dobře připraveni, naopak by vám velké propady mohly být ještě k užitku.
Většinou se při krizi hledá bezpečný přístav – tedy takové aktivum, které v těžkých časech uchová svou hodnotu. V posledních letech to bylo zlato. V této době se ale stále častěji hovoří o Bitcoinu. Pozornosti se teď těší hlavně díky tomu, že pokořil svoje ATH a překročil hranici 20 000 dolarů. Zde se však nezastavil a přesáhl i hranici 24 000 dolarů za jednu minci. Proč je ale Bitcoin vhodná příležitost, a jak víme, že nezažije propady jako v roce 2018?
Na rozdíl od minula, zájem veřejnosti není tak vysoký. Důvod, proč Bitcoin a ostatní altcoinu zažily, tak velký růst 3 roky zpátky byl právě díky tomu, že se o tom všude psalo a byla to taková „novinka“ ve světě investic. Všichni chtěli zkrátka zbohatnout a nikdo si ani nezjišťoval informace k čemu je tato technologie dobrá. Navíc je stále více společností, které se o Bitcoin zajímají a mají s ním do budoucna plány. S Bitcoinem už pracuje spousta entit, od PayPal až po různé investory, nebo známé osobnosti a podnikatele.
Bezpečným přístavem v této době mohou být i různé akcie. Pokud máte v portfoliu akcie zaměřující se na zdravotnictví, rozhodně to není chyba, a i tohle aktivum může uchovat svou hodnotu. Stejně tak nebude na škodu, když budete investovat do společností jako je Amazon nebo Netflix. V této krizi se osvědčili i společnosti zaměřující se na energetiku.
Tým Admiral Markets