Oblast kryptoměn v posledních několika letech prošla opravdu neskutečným vývojem plným nejrůznějších cenových růstů a zvratů. Na těch někteří dokázali pohádkově zbohatnout, kdežto jiní se snaží toto období vytěsnit ze vzpomínek. Potenciál tohoto poměrně mladého trhu byl tak nakažlivý, že mnohdy dokázal oslovit i konzervativní jedince. Do kryptoměn najednou investovali i ti, kteří to dříve hráli “na jistotu” v podobě dluhopisů, spořících účtů a podobných možností.
Početnou fanouškovsou základnu našly kryptoměny také u komoditních obchodníků. Zejména pak takzvané stable-coiny, tedy mince jejichž hodnota se odvíjí od podkladového aktiva (např. XAUT,PAXG - jejichž podkladem je zlato). Otázka pro dnešek je tedy jasná, jsou kryptoměny opravdu ve všech ohledech tak skvělou alternativou například ke zmíněným komoditám, nebo se jedná spíše o pouhé davové šílenství, které mnohé dohnalo ke značně iracionálnímu přemýšlení? Jdeme se na to podívat.
Zhodnocení
Asi se nám nepovede najít investici, která by v tak krátkém časovém horizontu dosáhla takového zhodnocení jako Bitcoin a další přední kryptoměny. V případě relativního zhodnocení finančních prostředků patří kryptoměny nesporně mezi investice, kterým se nemůže dnes rovnat takřka žádný jiný známý instrument. Tedy ani komodity, které sice dokážou v některých případech růst i o stovky procent ročně, ale k tisícům procent, kterých dokázaly v minulosti dosáhnout některé kryptoměny, mají opravdu velmi daleko.
Znehodnocení
Pokud jsme do této chvíle vyzdvihovali kryptoměny vzhledem k jejich růstovému potenciálu, tak v případě propadů se jedná o zcela jiné kafe. Ano je pravdou, že ropa předvedla v nedávné době husarský kousek, když dokázala poklesnout do záporných hodnot, ovšem podíváme-li se na komodity jako celek a v dlouhodobém horizontu, pak je nesporné, že intradenní poklesy o více než 7 % jsou spíše otázkou výjimky, nežli pravidlem. Podobně tomu pak je i u dlouhodobých poklesů, kde většina komodit dosahuje v rámci jednoho roka maximálního poklesu o 50 %.
Naproti tomu kryptoměny dokážou v rámci jediného dne odepsat i desítky procent, o čemž jsme se mohli všichni ještě nedávno přesvědčit. V ročním horizontu pak nebývá u některých kryptoměn žádným problémem odepsat i více než 90 % své hodnoty, a proto v tomto ohledu zde naopak vítězí na plné čáře komodity.
Zabezpečení
Mladé trhy obecně mývají větší problémy na úrovni zabezpečení, což se také potvrdilo u mnohých kryptoburz, které kvůli nedostatečnému zabezpečení dokázaly rukama hackerů v minulosti přijít o milióny dolarů svých klientů. Takovéto ztráty pak samozřejmě často skončily krachem dané burzy. Mnoha lidem pak nezbývalo než se smířit s tím, že své finanční prostředky již nikdy neuvidí.
Nebereme-li tedy v potaz investice do kryptoměn skrze regulované investiční a brokerské společnosti, tak v případě bezpečnosti jsou na tom opět mnohem lépe investice do komodit u regulovaných společností. Ty totiž musí dodržovat určitá pravidla, sloužící k ochraně investorů. Zatímco neregulované či slabě regulované kryptoburzy těmto pravidlům nepodléhají.
Pojištění vkladů
A když už jsme zde nakousli otázku regulace, tak je třeba zmínit, že dobré regulace zajišťují i pojištění vkladů svých klientů/investorů do určité výše. Takže i v případě, že by došlo k povedenému hackerskému útoku, mají investoři jistotu, že se jim alespoň část prostředků vždy navrátí.
Závěr
Co myslíte, je tedy lepší investovat do komodit, nebo kryptoměn? Přestože se mohou po výše uvedeném rozboru zdát komodity o něco výhodnější, tak nakonec nejde zcela tak o to, do čeho obchodník investuje, ale kde investuje a jakým způsobem. Otázka bezpečnosti by měla proto být vždy na prvním místě, a pokud ta je splněna, pak je už na každém, do čeho, jak moc a s jakým rizikem bude dále investovat.
Co nás čeká v roce 2023 na trhu s komoditami či kryptem? Sledujte 26. 1. od 18:00 panelovou diskuzi mezi tržními experty.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76,60 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.