Proč vlastně Čína a FED? Komoditní super-cyklus začal v červnu 2003, kdy začala čínská úvěrová expanze. Což znamená zvyšování objemů bankovních úvěrů poskytnutých domácnostem, podnikům nebo veřejnému sektoru. Jde o situaci, kdy existuje ochota bank poskytovat úvěry a ochota dlužníků tyto úvěry přijímat. Čína je největší spotřebitel komodit na světě a nové peníze a levné úvěry v Číně pochopitelně stimulovaly poptávku, která od té doby masivně rostla. V zástupu za Čínou jsou další, převážně rozvíjející se ekonomiky s výraznou spotřebou komodit a to nás dokáže napojit již na americkou banku FED. Nízké sazby, tudíž levné dolary a program kvantitativního uvolňování stimuloval celosvětovou poptávku po dolarech, za které pak země kupovaly komodity. Vše však jednou končí a čínská úvěrová expanze ani levné dolary nejsou výjimkou.
Komoditní super-cyklus po 15-ti letech končí, náhodou končí i čínská úvěrová expanze a FED mezitím utahuje šrouby měnové politiky a stahuje z trhů dolarovou likviditu. Na komoditních trzích tak může nastat tak silný výprodej, že grafy budou připomínat Andělské vodopády ve Venezuele a krize z roku 2008 bude vypadat jako rozehřátí. Takový náhled by se mohl zdát až příliš pesimistický, kdyby ve světě nepřevládala dlouho nevídaná nervozita jako doposud.
Setřást medvědí náladu na komoditních trzích půjde už těžko. Zlato je na 19-ti měsíčních minimech, káva na 4 letých minimech, stříbro na 2 letých minimech a pod prodejním tlakem jsou v podstatě všechny komodity. Rostou pak především obavy ze zpomalení Číny kvůli obchodním válkám, které povedou k nižšímu globálnímu hospodářskému růstu a ublíží poptávce po komoditách. Nedávno se také přidalo riziko z Turecka, odkud se může krize rozšířit do dalších zemí rozvíjeních se ekonomik, které trpí potencionálně stejnými problémy a to vysokým zadlužením v cizích měnách. Problémy se nezdají být pouze jednorázové a pravděpodobně budou přetrvávat i nadále, což je pro komodity velmi špatná zpráva.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.