Čistě z pohledu HDP věřím, že to nejhorší je skutečně za námi a další recese, tj. pokles HDP ve dvou čtvrtletích po sobě, nás už skutečně nečeká. To by byla opravdu katastrofa, pokud by eurozóna, Spojené státy, nebo Česká republika klesala už z takto nízkých úrovní. Dopad na veřejné, firemní i osobní finance raději proto v tomto případě ani nepředpovídat.
Rozhodující pro další vývoj cen akcií i komodit by mělo mít momentum ekonomického oživení. Třetí čtvrtletí bude zajisté ukazovat na prudký návrat hospodářské aktivity. Nárůst nových případů koronaviru ale napovídá, že v Evropě ani ve Spojených státech nedojde k plnému oživení ve tvaru V s návratem na předkrizovou úroveň produktu již v příštím roce.
Předpověď indexu HDP ve vybraných vyspělých ekonomikách (G7):
Místo toho nás čeká oživení „ptačího křídla“ (pro představu viz grafy). S nástupem podzimu růst pravděpodobně zpomalí a v závislosti na jednotlivých zemích bude trvat 2-3 roky, než se dostanou na úroveň z konce roku 2019.
A pro udržení aktuálních vysokých úrovní akciových indexů (především v USA) bude rozhodující právě rychlost oživení. Rozdíl mezi očekávaným růstem ekonomiky Spojených států v roce 2021 o 6,2 % (Goldman Sachs) a možnými 3-4 % v případě výrazného zhoršení sentimentu by byl rozhodující pro určení dalšího směru akciového trhu. Chybějících cca 500 mld. USD v ročním produktu Spojených států by velmi pravděpodobně vedlo ke zvýšené volatilitě a ztrátám na indexu S&P 500 i na Nasdaqu, čehož jsme mimochodem již byli svědky v uplynulém týdnu.
Vývoj indexu Nasdaq 100 (denní graf – D1):
Z globálního pohledu se dá dívat i na ceny některých průmyslových komodit. Snížená poptávka celosvětově může zastavit rally už tak relativně drahých komodit, jako je měď nebo železná ruda. Zde je hlavním hybatelem samozřejmě Čína, kde se bohužel vládní statistiky od těch ekonomických po koronavirové netěší příliš velké transparentnosti.
Dá se ale čekat, že čínské exporty i domácí spotřeba budou spíše stagnovat, což zpomalí i investice do dalšího rozšiřování kapacit. Z tohoto pohledu mají měď i železná ruda již zisky za sebou, protože poptávka nebude schopná držet krok se zrychlující nabídkou z Brazílie, Austrálie nebo Chile. Na těžbu a obchod z komoditami je koronavirová pandemie celkem krátká, tam už žádné uzavírání nehrozí.
Vývoj ceny mědi v USD za libru (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Goldman Sachs, G7 Forecasts, MT4, Reuters