V listopadu ČNB intervenovat nemusela. Koruně pomohl příliv krátkodobého kapitálu díky pozitivnímu tržnímu sentimentu spojenému s poklesem cen energií a sázkami na pomalejší růst úrokových sazeb v USA. Tento optimismus se však může ukázat jako dočasný - ceny plynu a elektřiny v Evropě v posledních dnech znovu rostou a ekonomika Spojených států neukazuje známky slábnutí. "Horké peníze" krátkodobých investorů tak mohou rázem změnit směr a odtékat z Česka ve velkém objemu, což by tlačilo kurz koruny na slabší úrovně.
Podívejme se na rozdíl mezi výnosy českých a německých 2letých dluhopisů. Atraktivita českého dluhu (i měny) se snižuje, spread spadl z 6,03 % p.a. v červenci na 3,36 % p.a. nyní. Rozdíl ve výnosech je tak níže než před 12 měsíci. Přitom 5. prosince 2021 se měnový pár EUR/CZK obchodoval za 25,40 a za poslední rok přidala česká jádrová inflace o 9,5 % více než v eurozóně.
Spread mezi výnosy českých a německých 2letých dluhopisů (v bps p.a.):
Česká ekonomika tak operuje na cenové hladině meziročně o 13,6 % vyšší ve srovnání s eurozónou (4,0 % měnový kurz + 9,5 % rozdíl v inflaci), což je pro kurz koruny neudržitelné. Zvlášť ve chvíli, kdy polský zlotý i maďarský forint berou ekonomickou realitu v potaz a „učebnicově“ oslabují. Proto česká cenová hladina prudce roste i v rámci regionu CEE a nákupy v Polsku se stávají čím dál atraktivnější.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Sníženou konkurenceschopnost české ekonomiky ilustruje prohlubující se deficit běžného účtu. Ve vztahu se zahraničím jsme za posledních 12 měsíců 300 mld. Kč v mínusu (-4,5 % HDP), protože silná měna tlumí exporty, zatímco podporuje importy (nákupy v zahraničí). Z velké části jde mínusové saldo na vrub dražším dovezeným energiím, ceny plynu a ropy se ale jen tak na úroveň let 2020-21 nevrátí. Průmysl si bude muset dříve nebo později pomoci slabší měnou, abychom mohli přidanou hodnotu vytvářet doma a obchodní bilanci vyrovnat.
Vývoj bilance běžného účtu ČR (v mld. CZK):
Férový fundamentálně obhajitelný kurz EUR/CZK by se měl pohybovat mezi 25,50-26,50. Níže jej svými intervencemi drží ČNB, která již na trhu prodala ze svých devizových rezerv více než 20 mld. eur. Tato eura však z velké části šla pouze na vyrovnání zmíněného deficitu běžného účtu (12 mld. eur), nikoliv na obranu proti spekulativním útokům.
Rezervy ČNB slábnou (viz graf) i kvůli propadu hodnoty akciového portfolia, palebná síla se snižuje. Pokud se úrokový diferenciál mezi korunou a eurem dále utáhne, může přijít opravdový spekulativní útok a ČNB již EUR/CZK pod 24,50 nebude schopná bránit. Kolaps české měny v tureckém nebo maďarském stylu by nastat neměl, protože ČNB by zřejmě reagovala vynuceným zvýšením úrokových sazeb, oslabení nad 26 korun za euro je však pravděpodobné.
Vývoj devizových rezerv ČNB (v mld. USD):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradineconomics.com, ČSÚ, ČNB, worldgovermentbonds.com