Maloobchodní prodeje nejsou většinou nikterak zásadní pro veliké pohyby na párech s britskou librou. Jenomže, na posledním zasedání (BEO - Bank of England) se vrkalo holubičí melodií.
Obrázek číslo 1: Výsledek dnešních makro dat ve velké Británii
Jistě si vzpomínáte na nedávné vystoupení odstupujícího guvernéra Carneyho, který varoval, že dříve předpokládané oživení ekonomiky už není zas tak úplně jisté. No a taková poznámka na okraj byla, že už někteří z členů bankovní rady začali debatovat nad krátkodobým stimulem (snížení úrokových sazeb). Výrazně se tím od té doby zvýšila důležitost vyhlašování makro dat ve Velké Británii. Čím horší data, tím vyšší pravděpodobnost snižování sazeb. Mimochodem, zajímavé je, že od té doby cena v podstatě celou dobu pouze stoupala.
Také proto byly dnes maloobchodní prodeje zřejmě více sledované než obvykle. A že bylo na co koukat!
Obrázek číslo 2 srovnání EUR/USD s GBP/USD za poslední týden - hodinový graf:
Porovnáme-li aktuální cenu libry s eurem (obrázek číslo 2), tak libra se zpožděním udělala podobnou věc co euro o den dříve. Euro prolomilo cenovou hladinu krátkodobé rezistence ($1.11650) ale rychle se vrátila zpět s následným výprodejem. To samé dnes udělala libra, která si na takový pohyb počkala na dnešní již zmíněné vyhlašování dat z Velké Británie. Mezi oběma měnami je dlouhodobá pozitivní korelace a fundamentální/ekonomické vazby. Navíc obě porovnávané měny jsou kótované americkým dolarem. Na tom, že libra následuje směr pohybu eura tedy ještě není nic tak světoborného.
Zajímavé ale je, co se stalo těsně před otočením trhu na libře...
Obrázek číslo 3 GBP/USD v době vyhlášení makra - pětiminutový graf:
Pohledem na pětiminutový graf (obrázek číslo 3), zjistíme, že těsně před vyhlášením, kdy logicky ještě nebyly jasné výsledky (tedy alespoň pro nás, retailové obchodníky) cena rychle prolomila rezistenci! Zhruba půl hodiny po takovém proražení se cena vlivem vyhlášení špatných výsledků okamžitě otočila a odepsala zhruba 70 pips.
Dle mého právě nastala jedna z dvou možných scénářů:
1) Někdo (někteří) kdo měl dosti nakoupeno se chtěl zbavit svých dlouhý pozic a udělal to velice šalamounsky, lépe řečeno výhodně. Přikoupil a následně kdy získal protistranu za lepší cenu tak vše odprodal.
2) Nebo někdo potřeboval otevřít veliký počet krátkých pozic a nechtělo se mu logicky vstupovat za nevýhodnou cenu, vzhledem k velikosti objednávky. Tedy za cenu s obrovským skluzem a velikým spreadem.
Tak či onak, výsledkem byl stejný efekt, který právě vidíme. Jestli to byla první, druhá, nebo nějaká úplně jiná varianta ukáže další vývoj ceny.
Pokud se ke zhoršujícím se fundamentům (vyšší pravděpodobnost snížení úrokových sazeb), které vidíme v Británii, přidá i nejistota a komplikace při Brexit-vyjednávání, nemuselo by to pro Libru vypadat úplně růžově.
Na závěr malé zamyšlení
Nepřijde vám zvláštní, že veliké zpravodajské servery píšou "pouze" o silném oslabení libry následkem špatných výsledků makro dat? Co ta půlhodinka před? Pro mě tedy byla mnohem zajímavější.