Podobným trendem prošel také vývoj britské ekonomiky, kde od března postupně dochází k akceleraci hospodářského růstu podporovaného vyššími spotřebitelskými výdaji i investicemi.
Jak jsem zde naznačil v minulých příspěvcích, americký dolar má díky aktuálnímu utahování měnové politiky také potenciál k posílení k ostatním měnám a pár GBP/USD tedy nedává žádné jasné signály do budoucna. Proto se zaměříme spíše na nejdůležitější evropský měnový pár EUR/GBP, jehož další vývoj bude závislý na vývoji ekonomik reprezentujících tyto měny. Pokud vezmeme v úvahu hodnoty, na kterých se tento pár obchodoval loni v létě (viz graf níže), má dle našeho uvážení libra velký prostor k posílení.
Divergence ekonomik eurozóny (1. graf) a Velké Británie (2. graf) vyjádřená indexem nákupních manažerů ve službách (hodnoty nad 50 bodů indikují růst):
Argumentem pro silnější libru vůči euru je také fakt, že další podpoře ekonomiky uvolněním měnové politiky brání relativně nízká nezaměstnanost (7,8 %), vysoká inflace (2,7 %) i slušný růst. Při pozitivním vývoji v Británii v následujících měsících se tak libra stává žhavým adeptem na napodobení amerického dolaru, který již díky výhledu na dřívější růst sazeb začal posilovat. Eurozóna je však v opačné situaci - vzhledem k tomu, že se do stagnace dostalo i její jádro tvořené Německem, Nizozemskem a Francií, je podobný vývoj v evropské měnové unii v nedohlednu a právě na této divergenci ekonomik kontinentální Evropy a Británie by měla libra posilovat a měnový pár EUR/GBP klesat.
V tomto kontextu je třeba zmínit také aktuální globální růst výnosů na vládních dluhopisech. Zatímco v bezpečných zemích, mezi které se Británie také řadí, znamenají vyšší výnosy pozitivní implikaci lepšího ekonomického růstu a dřívějšího utažení měnové politiky, v ohrožených státech eurozóny v čele s Itálií a Španělskem mohou vyšší výnosy znovu otevřít otázku udržitelnosti jejich vládního dluhu. Při návratu rizika spojeného s evropskou dluhovou krizí by jistě následovaly výprodeje eura, které by společnou evropskou měny poslaly o poznání níže. Pravděpodobnost tedy leží na straně libry a to jak v normálním, tak v extrémním scénáři.
Vývoj měnového páru EUR/GBP (denní graf – D1):
Zdroj: MT4, ForexFactory
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz