Toto ekonomické fórum má již 36letou tradici a bylo založeno za účelem setkání akademiků a centrálních bankéřů, aby spolu prodiskutovali témata, jež by mohla v budoucnu zemi způsobit hospodářské těžkosti. Sympózium v Jackson Hole se proslavilo zejména v posledních letech, kdy bylo místem ohlášení a představení důležitých novinek v oblasti americké monetární politiky, a to bývalým šéfem centrální banky Benem Bernankem. Ten v roce 2011 představil na fóru operaci TWIST a následně v roce 2012 ohlásil třetí kolo programu kvantitativního uvolňování (QE). Od té doby je sympózium v Jackson Hole investory pečlivě sledováno a mnohdy se od něj hodně očekává. Vzhledem k tomu, že poslední zasedání Fedu (30. července 2014) bylo bez tiskové konference, tak mnozí doufají, že Janet Yellen právě u příležitosti této události nabídne detailnější pohled banky na projekci úrokových sazeb v USA.
Nicméně podle pozorovatelů Fedu se letos od šéfky Fedu spíše dočkáme akademické přednášky z trhu práce, nežli nastínění budoucího vývoje úrokových sazeb. Její vystoupení může být dokonce zastíněno zveřejněním zápisu ze zasedání bankovní rady (FOMC) z konce července ve středu večer (tento dokument by mohl poskytnout na téma úrokových sazeb více informací než proslov Janet Yellen) a slovy prezidenta Evropské centrální banky (ECB). Mario Draghi vystoupí na konferenci v pátek večer (20:30). ECB musí nejnověji čelit stagnující ekonomice, jejíž křehkost může být navíc poškozena utlumením zahraničního obchodu s Ruskem kvůli vzájemným sankcím.
Projev Janet Yellen, šéfky americké centrální banky (Fed), je naplánován na pátek 16:00. Hlavním tématem letošního sympózia je „Přehodnocení dynamiky globálního pracovního trhu“. A tak již z názvu plyne, čemu se bude J. Yellen věnovat. Ačkoliv míra nezaměstnanosti USA za poslední rok klesla ze 7,3 na 6,2 procenta, ona sama považuje tento segment hospodářství stále za velmi slabý. Na druhé straně míra participace na pracovním trhu (podíl ekonomicky aktivních lidí na populaci ve věku 15-64) je (63,5 procenta) pod předkrizovými hodnotami (66,5 procenta), míra dlouhodobě nezaměstnaných klesá pomaleji než standardní míra nezaměstnanosti a v ekonomice je hodně lidí, kteří pracují jenom na zkrácený, přičemž by preferovali plný pracovní úvazek. Nicméně situace se kontinuálně zlepšuje a investoři by byli rádi, kdyby jim Janet Yellen alespoň napověděla, které makroekonomické ukazatele sleduje při vyhodnocování trhu práce a následném rozhodování o monetární politice. O tom, že program QE bude letos ukončen, již nikdo nepochybuje. Momentálně trhy prahnou po objasnění procesu normalizace úrokových sazeb. Bohužel ten tento víkend podle všeho opět nebude zveřejněn. Sympózium má být hodně akademické a od Janet Yellen lze čekat její tradiční „holubičí“ rétoriku v duchu štědré podpory hospodářství centrální bankou. Překvapení, a tedy i reakce trhu by nastalo, kdyby šéfka Fedu zvolila nečekaně „jestřábí“ slova.
Měnový pár EUR/USD poctivě testuje hladinu podpory 1,3333, pod níž nepropadl ani po zveřejnění horších dat HDP eurozóny z 2. kvartálu, šokujících výsledcích německého indexu ZEW, ani po pátečních zprávách z východu ohledně útoků Ukrajinců na ruské konvoje. Několik poctivých testů hladiny podpory naznačuje, že euro je vůči dalšímu výprodeji hodně rezistentní. Z tohoto důvodu nelze vyloučit návrat a korekci k horní hraně klesajícího kanálu a hladině rezistence 1,3500 před dalším pokračováním pohybu směrem na jih v rámci (hnědého) klesajícího kanálu.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf - D1):
Michala Moravcová
Analytik finančních trhů BOSSA