Dolar oslabuje. Čekají cenné kovy žně?
Padající inflace a vyhlídky na konec utahování měnové politiky FED. To jsou dvě hlavní příčiny, proč se tento týden dostal Dolar index na nejnižší hodnoty za poslední dva měsíce. Tato zpráva bezpochyby zablikala na radaru nejednoho obchodníka s komoditami. Byl to totiž právě silný dolar, který stál za poklesem cen mnoha komodit a tlačil také na cenné kovy.
Je tedy čas začít si mnout ruce nad možnými obchodními příležitostmi? A jaké další faktory se ve střednědobém horizontu promítnou do cen zlata, stříbra a platiny?
Za vším hledejme úrokové sazby
Červnová inflace v USA vykázala další uspokojivý pokles, když v meziročním srovnání vzrostla jen o 3 %. To byl dokonce lepší výsledek, než očekávaly trhy. Inflace se tak již nezadržitelně blíží cíli centrální banky, který je na 2 %. Jádrová inflace je sice stále tvrdohlavá a její meziroční úroveň byla za červen na 5 %, což stále působí bolehlav centrálním bankéřům. Vše však nasvědčuje tomu, že cyklus utahování úrokových sazeb se v USA blíží ke svému konci. Do konce roku tak trh očekává již jen jedno zvýšení o 25 bazických bodů do pásma 5,25 až 5,50 %.
Zástupci Fedu pak hovoří ještě o jednom navýšení úrokových sazeb, které by mohlo přijít až na listopadovém zasedání a mohlo by se jednat již jen o kosmetických 10 bazických bodů. Na zářijovém zasedání by mohl Fed udělat další pauzu a vyhodnocovat tak data z ekonomiky. Na grafu níže jsou pravděpodobnosti nastavení úrokových sazeb na konci tohoto roku. Uspokojivě padající inflace a výhled na konec utahovacího cyklu v posledních týdnech působí proti dolaru, z čehož pak těží i komodity. Mezi cenou komodit a sílou amerického dolaru je většinou inverzní poměr. Z oslabujícího dolaru by mohly těžit i cenné kovy, které byly v posledních týdnech spíše pod tlakem.
Graf: Pravděpodobnost nastavení úrokových sazeb v USA na konci roku 2023. Zdroj: CME
Přichází čas bezpečných přístavů?
Zejména zlato pak můžeme označit jako bezpečný přístav, kam lidé mají tendence přesouvat své prostředky v nejistých dobách. Ač se konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou delší dobu příliš nemění, tak jisté signály eskalace přítomny jsou. Rusko bylo před pár týdny na pokraji občanské války, kterou vyvolala Wagnerova skupina. Daný spor však vypuknul i skončil o víkendu a nestihl se tak promítnout do cen zlata.
Aktuálně se však nahlas uvažuje o vstupu Švédska do NATO a také o případném přijetí Ukrajiny. To by výrazně zvrátilo celý průběh války, jelikož by se najednou ocitlo Rusko ve válce s celým uskupením zemí NATO. V takovém případě by pak cena zlata pravděpodobně výrazně vyrostla a atakovala historický rekord. Přímé válce s Ruskem se však chtějí vyhnout zejména USA a Německo. Takovou válku však nechce ani Rusko. Přijetí Ukrajiny do NATO je tak zatím stále nepravděpodobné. Eskalovat by však mohla nepřímá válka USA s Ruskem, kdy se hovoří o dodání kontroverzních kazetových bomb na Ukrajinu. V takovém případě by tuto munici hojně využívali i Rusové.
Klíčový support pro ceny zlata v posledních měsících poskytly také centrální banky, které tento cenný kov hojně nakupovaly do svých rezerv jako určitou formu diverzifikace. Poptávka centrálních bank v minulém roce dosáhla historického rekordu, když nakoupily 1078 tun žlutého kovu. První kvartál tohoto roku pak vykázal historicky nejvyšší poptávku po zlatě za první 3 měsíce roku. Centrální banky nakoupily 228 tun, což bylo o 34 % více, než byl předchozí rekord z Q1 roku 2013. Zlato nakupují zejména banky v Číně, Turecku, Singapuru a Indii. Poptávka centrálních bank po zlatě by měla být silná i ve zbytku roku. Ve spojení s možnou eskalací geopolitického napětí a oslabení dolaru by tak zlato mohlo brzy opět atakovat úroveň 2000 USD. Pokud vás zajímá krátkodobější pohled na zlato skrze optiku technické analýzy, doporučujeme přečíst si náš článek zde na blogu.
Graf: Poptávka centrálních bank po zlatě. Zdroj: Gold.org
Stříbro a platina na stejné lodi
Ač stříbro i platinu zařazujeme mezi cenné kovy, o bezpečné přístavy jako v případě zlata se až tolik nejedná. Oba jmenované kovy mají hojné využití v průmyslu a jejich cena se tak odvíjí spíše od kondice globální ekonomiky. Oslabující dolar by mohl pomoci i cenám stříbra a platiny, vývoj průmyslu hlavních ekonomik je však v posledních měsících alarmující. Americký průmysl klesá již několik měsíců v řadě a průmyslové PMI je dokonce pod hranicí 50 (které odlišuje expanzi a kontrakci) s výjimkou dubna již od listopadu. Průmyslové PMI za červen dokonce bylo na nejnižší hodnotě od května 2020, tedy od nejhlubšího okamžiku koronavirové krize. Dá se tak říci, že americkou ekonomiku drží nad vodou zejména silný sektor služeb.
Podobná je situace v Evropě a hlavně Číně. Čínský drak se konečně oklepal z koronavirových lockdownů, avšak zatím spíše pokulhává, než aby vzlétl k nebesům. Po velmi pozitivních datech z února a března se i čínské průmyslové PMI propadlo pod hranici 50 a nic nenasvědčuje výraznému zlepšení. Čína se dokonce během července s vysokou pravděpodobností propadne do deflace a uvolnění poptávky po koronaviru se tudíž nekoná.
Čínští spotřebitelé jsou mnohem opatrnější než ti v USA a Evropě a čínský průmysl tak mohou čekat těžké časy. Jako adrenalin by mohlo zapůsobit další snížení úrokových sazeb, které jsou v Číně stále na 3,55 %. Tak vysoká úroveň nedává při 0% inflaci smysl.
Graf: Vývoj čínského PMI v průmyslu. Zdroj: Investing.com
Vzhledem k vysoké závislosti cen těchto kovů na vývoji průmyslu, nemusí být zbytek roku pro platinu a stříbro tak pozitivní jako pro zlato. V případě růstu geopolitického napětí by mohly vzrůst i ceny těchto kovů, hlavní však bude vývoj globální ekonomiky. Ta nemusí mít na růžích ustláno, vzhledem k vysokým úrovním úrokových sazeb v USA a Eurozóně. Případné překvapení v návratu průmyslových PMI v USA, Číně a Evropě nad úroveň 50 nebo alespoň do její blízkosti by však mohlo spustit delší bull run na platině i stříbře. Obchodníkům se tak vyplatí kromě amerického dolaru sledovat zejména data z průmyslu.
Dlouhodobý výhled však pro oba kovy hovoří spíše pozitivně, díky jejich využití v nových technologiích. Stříbro je například hojně využíváno při výrobě solárních panelů, po který výrazně roste poptávka. Ještě vyšší potenciál může mít dlouhodobě platina, u které se očekává výrazný nárůst poptávky. Většina platiny se navíc těží v JAR, kde dochází k častým výpadkům proudu a stávkám. Její cena by se tak mohla v příštích letech klidně i zdvojnásobit díky vysoké poptávce a omezené nabídce.
Naučte se obchodovat vzácné kovy a využijte situací jako je tato ve svůj vlastní prospěch!
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.
Čtěte více
-
Bankrot Lehman Brothers před 15 lety šokoval svět a krize se začala šířit jako epidemie
Dnes je tomu přesně 15 let, kdy došlo k vyhlášení bankrotu americké investiční banky Lehman Brothers. Její pád byl symbolem finanční krize. Bylo pondělí 15. září 2008 a nad ránem požádala banka Lehman Brothers o ochranu před věřiteli. A největší bankrot v amerických dějinách spustil lavinu po celém světě. V dnešním článku si připomeneme tuto historickou událost, shrneme si všechny důležité údaje kolem Lehman Brothers a zároveň se podíváme na největší burzovní krachy v historii. -
Bezpečné přístavy vs. rizikové měny
Velkým tématem měnových trhů během posledních měsíců bylo ukončení kvantitativního uvolňování v USA. Diskuze v americké centrální bance (Fed) ohledně načasování tohoto kroku začaly v květnu a od té doby se zvýšila nejistota na finančních trzích – nespadnou Spojené státy zpět do recese, nevyrostou úrokové sazby příliš vysoko a co možný příchod inflace? -
Brexit – od minulosti k současnosti
Výstup Velké Británie z EU je již za dveřmi, ovšem chaos a nejistota do jisté míry přetrvávají. Otázkou nyní zůstává, jaké scénáře kurzového vývoje libry se nabízí nyní? -
Co čekat na finančních trzích ve druhém pololetí?
První pololetí letošního roku bylo ve znamení ruské invaze na Ukrajinu, která výrazně přiživila inflační tlaky. Centrální banky tak musejí prudce šlápnout na brzdu a ukončit léta trvající párty. -
Co jsou to vlastně měnové války
Možná se to zdá divné širší veřejnosti i některým forexovým obchodníkům, nicméně mnoho zemí napříč celým světem ovlivňuje svou domácí měnu. Na finančních trzích zasahují způsobem, kterým danou měnu uměle znehodnocují (tzv. intervenují). V dobách recese se devalvace měny často stává nástrojem, pomocí kterého se centrální banky pokouší získat pro svou zemi konkurenční výhodu a nastartovat ekonomický růst. Pokud ale určitá země začne svou měnu devalvovat, ostatní země se budou pravděpodobně snažit toto zvýhodnění anulovat. Jakmile se tak stane, můžeme hovořit o měnové válce, poněvadž jednotlivé země se snaží udržet hodnotu vlastní měny. -
Co přinese rok 2012?
Formulovat predikce na tak dlouhou dobu jakou je jeden rok, navíc v době krize a vysoké nervozity, v době kdy se sentiment mění podle posledního titulku ve zprávach a v době kdy se nemyslitelné stává během krátké chvíle možným, se může zdát tak trochu zbytečné. Minulý rok navíc ukázal, že vlivů, které mohou, alespoň krátkodobě, naprosto změnit dění je tolik, že je zhola nemožné vzít je všechny v potaz (vzpomeňme třeba na nepředpovídatelné japonské tsunami nebo sociální bouře, které se přehnaly severní Afrikou a Středním východem). -
Deflace – brzda nebo impuls pro měnu?
Většina vyspělých zemí se aktuálně nachází v situaci slabého ekonomického růstu kombinovaném se stagnací mezd, což je obecně prostředí bránící růstu cen. Když k tomu přidáme klesající ceny komodit, číhá u mnoha z nich již deflace (všeobecný pokles cen v ekonomice) za rohem. Centrální banky o tom dobře vědí, a pokud chtějí plnit svůj střednědobý inflační cíl, který má většina nastaven na dvou procentech, musejí inflaci podpořit. Všechny kroky centrálních bank však mají silný dopad na měnové kurzy a obchodníci na forexu by o nich měli vědět. -
Devizové rezervy a jejich vliv na forex
Dnes se podíváme na to, jak měnovými trhy v dlouhodobém horizontu hýbou opravdu velké peníze. Pokud jde totiž o devizové rezervy, jsou i desítky miliard dolarů drobné. Tento koláč aktiv, která centrální banky po celém světě investují, se podle posledních dat MMF rozrostl na 11 865 mld. USD. -
Dokdy bude růst Německá ekonomika?
V Německu se letos opakovaně snížil odhad růstu HDP. Co je příčinou? Co můžeme očekávat do budoucna a jaký to bude mít vliv na akcie a DAX 30? Pokud chcete vědět, čtěte dále... -
ECB, Fed a jiné? Co vás zajímá?
Evropské QE, Fed, Ukrajina, intervence ČNB - nejen na tato témata jste se jako čtenáři ptali ve spoustě zajímavých e-mailových dotazů, které nám v poslední době došly do redakce. V tomto článku jsme je proto shrnuli i s odpověďmi analytika Tomáše Raputy. -
Ekonomická teorie a realita
Před několika týdny se v diskuzi na vláknu EUR/USD objevil zajímavý příspěvek, ve kterém uživatel poukazoval na rozdíl mezi ekonomickou teorií a aktuálním vývojem na trhu. V příspěvku šlo o to, že ekonomická teorie Parity Kupní Síly předpovídá vývoj na páru EUR USD, který je přesně opačný, než vývoj, kterého jsme byli v průběhu posledního půl roku svědky. Cílem tohoto článku je vysvětlit proč často dochází k tak velkým rozdílům mezi predikcemi ekonomických teorií a aktuálním děním na trhu. -
EMU se poslední roky otřásá v základech
Dnešní článek shrnuje základní údaje o Evropské měnové unii (EMU, eurozóna), jejíž rozšíření o Lotyšsko od 1. ledna 2014 minulý týden formálně potvrdili ministři financí Evropské unie. Podíváme se na historické fundamentální události, které ovlivnily společnou evropskou měnu (euro) a nakonec si představíme možné scénáře dlouhodobého vývoje měnového páru EUR/USD. -
Finanční trhy – výhled roku 2024
Rok 2023 zakončil na velmi pozitivní vlně, kdy investorům přinášely zisky akcie hodnotové i technologické, dluhopisy státní i firemní, zlato i kryptoměny. O to těžší bude takovou rally zopakovat, protože startovací čára roku 2024 už je nastavena poměrně vysoko. -
Forex a komodity: Co přinese rok 2011?
Předpovídat vývoj měnových kurzů je velmi náročné i v krátkém časovém horizontu. Dlouhodobější predikce jsou bohužel většinou nepřesné a odchylka v řádu několika stovek bodů je pro dlouhodobou předpověď běžná. V dlouhodobém horizontu se tedy naplno projeví rozdíl mezi tradingem a investováním - investování bez finanční páky totiž výrazně usnadní schopnost "ustát" několika set bodový drawdown. -
Forex jako loutka centrálních bankéřů
Ve světle posledních událostí, které doprovázely nekonečné diskuze nad nastavením úrokových sazeb Evropské centrální banky (ECB) na jejím květnovém zasedání, přinášíme pohled na roli centrálních bank na měnových trzích, který by si žádný fundamentální obchodník neměl nechat ujít. -
Forex: Ohlédnutí za rokem 2012
Z hlediska vlivů na finanční trhy rok 2012 nepřekvapil. Nejdůležitějšími faktory totiž opět byly pokračující... -
Forex Ročenka 2016
V tomto exkluzivním výhledu od společnosti Bossa najdete jednak shrnutí všech podstatných makro-událostí z roku 2015, ale především také výhled na rok 2016, a to z pohledu technické a fundamentální analýzy. Ročenka 2016 je praktickým průvodcem obchodníka pro rok 2016! Ročenku 2016 doporučuje FXstreet.cz! -
Forex: Výhled na rok 2013
Euro vůči americkému dolaru zahájilo rok 2012 pouze pár desítek pipů pod úrovní 1,3000. I přes negativní sentiment, který měnový pár EUR/USD poslal až k minimu na 1,2042, se eurodolaru podařilo v druhé polovině roku zaznamenat významné zisky a uzavřít rok blízko hodnoty 1,3200. Za celý rok tedy euro vůči dolaru zpevnilo o 1,8 procenta. -
Forex: Výhled na rok 2014 (1/2)
O vlivu amerického třetího kola kvantitativního uvolňování (QE3) na finanční trhy jsem se zmínil již v minulém článku. Lze očekávat, že QE3 bude v průběhu roku 2014 ještě více omezováno a na konci roku plně ukončeno. Pro vývoj na finančních trzích ale bude ještě důležitější roli hrát vlastní důvod, proč omezování tohoto programu v prosinci začalo. Tímto důvodem je relativně solidní vývoj americké ekonomiky, a to zvláště v porovnání s vývojem v Evropě.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |