Víkendové zjištění z akce ruské rozvědky v českém muničním skladu trhy až tak neovlivní. Mohou ale dále zintenzivnit tlak Západu, který teď s obavami sleduje manévry ruské armády u ukrajinských hranic. Spojené státy zpřísňují sankce na představitele Kremlu, zakázaly americkým bankám nakupovat ruské dluhopisy, k vyhoštění ruských diplomatů dochází v mnoha evropských zemích a hlavní představitel ruské opozice Navalnyj je ve vězení.
V této atmosféře se budou špatně obhajovat nové obchodní dohody s mezi Ruskem a Evropou, nákupy ruských akcií a ostatních finančních aktiv, zkrátka jakýkoliv tok kapitálu směrem do Moskvy, který by mohl pomoci rublu na silnější úrovně.
Přitom vývoz energií a základních materiálů z Ruska letos kvete. Zaprvé zemní plyn, jehož cena na evropském trhu je po silnější zimě a vyšším výkonů místních plynových elektráren na 1,5letém maximu. Dovozy plynu do Evropy rostou dvojciferným tempem. Ropa za aktuálních 65 USD za barel je pro rozpočet Kremlu naprosto dostačující, díky slabému rublu totiž dostává Rusko za vyvezenou ropu takřka nejvíce v historii v domácí měně (viz graf).
Vývoj ceny ropy Brent v ruských rublech za barel:
Cena palladia, hliníku, niklu i dřeva se díky rostoucí poptávce globálních průmyslových velmocí drží vysoko a Rusko z toho profituje. Stopka mezinárodního turismu ruský rubl netrápí, protože největší země světa nikdy příliš nestála o devizy spojené s turisty cizích zemí. Rubl by tedy mohl z ekonomického pohledu posílit, zvlášť pokud na svém pátečním zasedání ruská centrální banka zvýší úrokové sazby více než z aktuálních 4,50 % na očekávaných 4,75 %.
Politika ale zvyšuje rizikovost short USD/RUB a zajisté se vyplatí jako pojistku držet rozumně nastavený stop-loss, protože při možném vyhrocení situace pravděpodobně měnové páry s ruským rublem vystřelí směrem vzhůru.
Vývoj měnového páru USD/RUB (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ifcmarkets.com, MT4, Reuters