Celkově čísla ukázala na volné kapacity, které se mezi pracovní silou ve Spojených státech stále nacházejí. Míra nezaměstnanosti za posledních 16 měsíců klesla pouze z 5,0 % na 4,8 %, což ukazuje na návrat velkého počtu obyvatel do pracovního procesu. Stejně tak růst mezd místo návratu k předkrizovým 3 procentům zamířil znovu pod 2,5 %.
Vývoj míry nezaměstnanosti v USA:
Vývoj meziročního růstu mezd v USA:
Americká centrální banka (Fed) tak v prvním letošním pololetí nemusí být na trh nijak zvlášť přísná a se zvyšováním úrokových sazeb prozatím spěchat nebude. Situace nenaznačuje, že by se měla inflace vymknout kontrole a dlouhodobě zůstat nad dvouprocentním cílem Fedu, když pracující si stále nedokážou říci o pořádné navýšení platů.
Vývoj meziročního růstu spotřebitelské inflace v USA:
Jakýkoliv výstřelek vzhůru během následujících několika měsíců může trh považovat za dočasný kvůli velice nízké srovnávací loňské základně, kdy se ropa prodávala za poloviční cenu. Centrální bankéři tak na něj nebudou muset reagovat a zřejmě zmírní rétoriku, protože ke třem zvýšením úrokových sazeb v letošním roce už zřejmě nedojde. Trh úrokových futures na chicagské burze po pátečním reportu snížil pravděpodobnost březnového zvýšení z 18 % na 13 %.
Dolar tedy přijde o tradiční podporu jestřábího Fedu, což jeho kurzu příliš nepomůže. Zvlášť když se nová americká vláda velice často vyslovuje proti dalšímu posilování domácí měny a jde tak proti zažitému přístupu Republikánů favorizujících silný dolar. Ve výsledku se měnový pár EUR/USD po „Trumpově“ rally z konce minulého roku znovu dostává do svého zažitého pásma 1,0500 - 1,1500 a příliš indikátorů neukazuje, že by se od něj měl v nejbližší době výrazně vzdálit.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, MT4, bls.gov, Bloomberg