Naposledy v únoru rostly výnosy z desetiletých dluhopisů skokově o 40 bazických bodů, to výrazně zvýšilo volatilitu na finančních trzích a index VIX vystoupal na úrovně, na kterých jsme ho dlouho neviděli. Od té doby americká centrální banka přistoupila k několikanásobnému zvýšení úrokových sazeb, výnosy z dluhopisů se však stabilizovaly mezi úrovněmi 2,8 – 3%. Vše se změnilo minulý měsíc, kdy výnosy rostly o dalších 45 bazických bodů a minulý měsíc o dalších 20 bazických bodů na 3,25%, což jsou nejvyšší úrovně od roku 2011. Americký akciový trh začíná staronové prostředí vnímat a investoři začínají být nervózní ohledně budoucí návratnosti v prostředí vyšších úrokových sazeb. Výnosy z amerických desetiletých dluhopisů jsou hlavním ukazatelem, od kterého se odvíjí sazby širokého spektra úvěrů v USA. Jakmile začnou tyto úvěry být moc drahé, převažuje všeobecné přesvědčení, že společnosti by se mohly dostat do nepříjemné situace.
Růst výnosů se může ukázat také jako problém pro inflaci. Ta má už tak několik problému v čele s agresivní obchodní politikou Donalda Trumpa a jeho cly na importy do země, které zdražují zboží a služby a projeví se právě v inflaci. Zároveň budou stimulovat domácí produkci v časech velmi utaženého trhu práce. Samotný růst výnosů je poměrně jasným signálem, že trh s dluhopisy si žádá vyšší prémie za držení dluhopisů. Jinými slovy, neočekávané inflační tlaky naznačují pokles důvěry trhu ve schopnost FEDu zajistit cenovou stabilitu. Právě inflace je rizikem následujících několika měsíců, jelikož se po dlouhou dobu nedostavila a nízká nezaměstnanost je spolu s nízkou inflací neobvyklý makroekonomický jev. Inflace se zároveň může někde skrývat a její neočekávaný růst by nemusel být schopen zachytit ani FED.
Nemusí být však všechno tak černé. Od poslední krize v roce 2009, centrální banky pumpovaly miliardy do finančního systému pomocí programu kvantitativního uvolňování. Přibližně jedna čtvrtina z veškerých dluhopisů na celém světě má stále negativní výnos. Mnoho ekonomů se shoduje, že dokud bude ECB a BOJ pokračovat v programu kvantitativního uvolňování, existuje jen několik destinací, kde mohou investoři uložit svou hotovost. Jedním z těch míst jsou právě americké státní dluhopisy. Při pohledu na riziko, jsou stále investoři nakloněny spíše k americkým dluhopisům, než například rizikovějším aktivům jako je například dluh rozvíjejících se ekonomik. Není třeba tedy hned malovat čerta na zeď, akciový investoři by však měly ubrat z plynu a sledovat rychlost růstu amerických výnosů, medvědí nálada může trhy opět kdykoliv ovládnout.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA