Směna těchto deviz na domácí měnu pak vytvoří apreciační tlaky a kurz posílí. Mezi komoditní měny ve vyspělém světě řadíme australský a kanadský dolar. Jejich vývozy jsou ale mezi komoditami vysoce diverzifikované, a proto si danou závislost ukážeme tam, kde funguje nejlépe - na ruském rublu a ropě.
Vzhledem k tomu, že i mnohaleté kontrakty na dodávky plynu do západní Evropy má Rusko navázané na ceny ropy, je jeho ekonomika totálně závislá na vývoji ceny černého zlata. Ropné produkty se podílí 69 % na celkovém vývozu Ruska a z poloviny na celkových příjmech ruské státní pokladny.
Na forexu je vzájemná závislost ropy a rublu vidět na první pohled. Korelace obou aktiv je silně negativní (vzhledem ke kotaci měnového páru, při které růst USD/RUB znamená oslabení rublu, je korelace negativní) a je proto velká pravděpodobnost, že jakákoliv odchylka od zavedeného pohybu se dříve nebo později obrátí a navrátí vztah obou aktiv do zavedených kolejí. Měnový pár USD/RUB tak skýtá mnoho ziskových příležitostí. Pokud se cena ropy pohybuje po nějakou dobu stejným směrem jako USD/RUB, jde v našem případě o divergenci. Stačí proto zaujmout opačnou pozici a nechat pracovat dlouhodobou korelaci ve svůj prospěch. Dva příklady potenciálních obchodů můžete najít v grafu.
Srovnání vývoje měnového páru USD/RUB (modrá linie) a ceny ropy Brent (červená linie):
Uvedená strategie se dá obchodovat jak na krátkém, tak na dlouhém časovém horizontu. Hodnota ruského rublu totiž postupně konverguje k ceně ropy a potenciální zisky se tedy dají najít na intradenních i na denních grafech. Jen je potřeba se ujistit, že počítáme s evropskou cenou ropy Brent a ne jejím americkým protějškem WTI, jejichž pohyby se od sebe mnohdy značně liší. Ruské vývozy jsou totiž navázány právě na evropský benchmark.
Vývoj měnového páru USD/RUB (4hodinový graf – H4):
Zdroj: finance.yahoo.com, MT4
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz