Jak už však nadpis napovídá, jeden silný faktor působí jako support pro ceny zlata, a tím je nákupní horečka ze strany ruské centrální banky. Bank of Russia stahuje z trhu téměř veškerou produkci Ruska, když zvyšuje své zlaté rezervy tempem 200 tun za rok. To je pro představu více než 6 % celosvětové produkce zlata a moskevská centrální banka za něj utratí zhruba 8 mld. USD ročně.
Vývoj ceny zlata v USD za unci (denní graf – D1):
Ruské nákupy se navíc ve třetím čtvrtletí zvýšily poté, co zlato kleslo pod 1200 dolarů za unci (viz graf). Rusko se tímto způsobem snaží diverzifikovat devizové rezervy, když prodává americké vládní dluhopisy a nakupuje ostatní aktiva. V rámci ruské měnové krize v letech 2014-16 navíc tyto prodeje amerických dluhopisů a nákupy zlata přinášely kapitál zpět do Ruska. Rusko tak efektivně intervenovalo na podporu své měny a přitom se devizové rezervy opticky nesnižovaly.
Vývoj ruských zlatých rezerv v tunách:
Dále můžeme čekat, že Rusko ve svých nákupech bude pokračovat. Důvodem jsou vysoké ceny ropy a zemního plynu, které poskytují celé ekonomice dostatek prostředků. Přebytek běžného účtu rychle vyšplhal na 6 % HDP (viz graf) a umožňuje ruské centrální bance navyšovat devizové rezervy a v rámci diverzifikace směňovat slušnou porci za zlato.
Vývoj běžného účtu Ruska v mld. USD čtvrtletně:
Rusko je ale pouze jeden z faktorů. Cenu zlata bude v budoucnu mnohem více ovlivňovat vnímání rizika finančními trhy a také nastavení úrokových sazeb ve Spojených státech. Až tedy přijde dlouho očekávaná recese do největší světové ekonomiky, můžeme čekat velký úprk investorů z akcií a dolaru právě do zlata. Do té doby nepředpokládáme příliš velkou volatilitu či jasný býčí trh, byť je aktuálně zlato ohodnocené pro kupující relativně atraktivně.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, mining.com