Jak ale do atraktivity české koruny promlouvají deficity veřejných rozpočtů, které někteří aktéři na české politické scéně nazývali „rozvratem státních financí“? Jak s tímto trendem zamíchá právě razantní utažení měnové politiky?
Na první pohled bude dopad vyšších úrokových sazeb do rozpočtu negativní. Při refinancování krátkodobého i dlouhodobého dluhu se navýší průměrný úrok, za který se česká státní pokladna financuje. Na druhou stranu zadlužení zůstává pod 45 % HDP a úrokové výdaje jsou stále relativně zanedbatelnou položkou rozpočtu. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi v tomto ohledu stále excelujeme.
Zadlužení v % HDP k 30.6.2021 dle jednotlivých zemí EU:
Inflace navíc pomůže zvýšit příjmy státního rozpočtu skrz DPH i zdanění práce a také nominální růst bude držet zadlužení v poměru k HDP stabilní.
Ani pohled do tempa zadlužování nenapovídá nic o rozvratu státních financí, jak jej především před volbami vykreslovala tehdejší opozice. Z pohledu na další tabulku Eurostatu vidíme, že Česko pouze v 1 z 9 posledních čtvrtletí mírně překročilo průměr za eurozónu v poměru deficitu vládních financí k HDP. Maďarsko nebo Rumunsko jsou na tom výrazně hůře. Místní měny by proto měly být pod mnohem vyšším tlakem z pohledu obslužnosti státního dluhu než je česká koruna.
Vývoj sezónně očištěného schodku veřejných rozpočtů dle jednotlivých zemí v Evropě:
Suma sumárum k žádné apokalypse ve vývoji veřejného zadlužení nedochází. Příští rok by měl pomoci nominální růst i střídmější fiskální politika dle aktuální prognózy ČNB stáhnout deficit na 4,4 % HDP a zadlužení zastropovat pod 45 % HDP. Koruna se tedy nemusí připravovat na prodeje ze strany investorů obávajících se vládního zadlužení. O český dluh i korunu naopak bude zájem na finančních trzích dále růst s tím, jak silně jestřábí politika ČNB pošle úrokové sazby nad 3 %. Proto také ČNB prognózuje svižné posílení k 24 korunám za euro už v polovině příštího roku.
Aktuální prognóza ČNB vývoje měnového kurzu EUR/CZK:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČNB, Eurostat, Reuters