V dnešním článku se vrátíme k naprostým základům obchodování na finančních trzích. Připomeneme si, že trend je náš přítel a že padající nůž se nemá chytat. Věřím, že se s těmito pravidly již setkal snad každý obchodník, ale rád bych se v tomto článku zamyslel nad tím, proč je obchodníci i přes jejich znalost stále nerespektují.
Shortování zlata
K napsání tohoto článku mě přivedlo několik setkání s obchodníky, kteří se se mnou podělili o nemilou zkušenost. Drží totiž otevřenou ztrátu na zlatě, které se pokusili několikrát shortovat. Ihned na úvod musím říci, že shortovat rozjetý vlak rozhodně není ideální, protože bylo porušeno první pravidlo, které jsme si v úvodu připomněli - Trend je náš přítel.
Při povídání s obchodníky jsem si všiml jedné věci, která je spojovala. Došlo totiž k ignorování současné ekonomicko-politické situace, kdy si investoři nemohou být ničím jisti a situace na finančních trzích se může ze dne na den výrazně změnit. Přehlédnutí tohoto faktu jde ruku v ruce s neznalostí základních principů toku kapitálu, kdy investoři v době nejistoty přesouvají své peníze právě do zlata.
Dalším dílkem do skládačky je vliv naděje. Chytit dno nebo vrchol trendového pohybu je pro mnoho obchodníků lákavé a může se zdát jako jednoduchý způsob, jak vydělat peníze. Za neustálým hledáním konců trendu často stojí retrospektivní zkreslení. Když se obchodník podívá na cenový graf, vidí jasně zřetelná dna a vrcholy trendových pohybů, ovšem už nevidí bezpočet těch falešných, do kterých by nejspíše vstoupil, kdyby je obchodoval.
Nakoupit na úplném dně a prodat na úplném maximu je totiž ve skutečnosti velmi obtížné. A právě zde vstupuje do hry druhá poučka z úvodu článku – Nechytat padající nůž (nelongovat proti down trendu). Stejná poučka pak platí i pro shortování proti rozjetému vlaku, tedy není dobré shortovat trh, který vykazuje agresivní uptrend.
Co dělat, když už jsme v obchodě?
Pokud obchodník již vstoupil do trhu proti rozjetému vlaku, měl by si promyslet, kolik ho tato chyba může stát, jestliže bude trh pokračovat v trendu, a jaký to bude mít dopad na jeho psychiku. Obecně by si obchodníci měli zachovat psychickou pohodu, protože ta zásadně ovlivňuje jejich rozhodování. Obchod ve výrazné finanční ztrátě totiž může spustit lavinu dalších špatných rozhodnutí.
Nejjednodušší způsob, jak takovou situaci řešit, je obchod ve ztrátě ukončit, spolknout hořkou pilulku a následně se z chyby poučit. Další možností je provést částečný výběr ztráty s vědomím, že stále existuje určitá naděje na otočení trendu. Je ale důležité si uvědomit, že se jedná o minimalizaci ztráty a nikoli o ukončení rizika. Chybná rozhodnutí se občas stávají, ale klíčové je se z nich poučit a v budoucnu je již neopakovat.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz