Pokud jste se o příčiny pohybu trhů již zajímali více, pravděpodobně jste obdrželi odpověď, že k pohybu trhu dochází vždy na základě změny nabídky a poptávky na trhu. O detailnějším principu fungování trhu se však obecně lze dozvědět pouze omezené množství veřejně dostupných informací. V tomto článku bychom tak rádi konkrétně objasnili princip finančního trhu a doplnili vzdělání mnohým traderům.
Likvidita, poskytovatelé likvidity a spotřebitelé likvidity
Ze všeho nejdříve než se pustíme do praktické ukázky situace v trhu, na které si vše názorně objasníme, je důležité objasnit si následující tři pojmy.
Likvidita = s tímto pojmem se setkáte i v rámci finančních analýz společností, kde se považuje za schopnost firmy získat prostředky pro úhradu její pohledávek přeměněním majetku na hotovost.
V tradingu si pak tento pojem z praktického hlediska můžete představit jako schopnost otevřít a uzavřít námi požadovaný obchod. Nejspíš se již některým obchodníkům stalo, že nebyli schopní okamžitě svůj obchod otevřít či uzavřít ve chvíli, kdy zadávali příkaz. Pokud se tak nestalo z technického důvodu, pak důvodem byla nízká likvidita trhu. Naopak například na majors párech by tradeři měli být schopní otevírat a uzavírat své obchody s extrémní rychlostí a přesností, protože mají vysokou likviditu.
Na čem konkrétně likvidita záleží si ukážeme za okamžik.
Poskytovatelé likvidity = tvůrci trhu, nejčastěji světové banky a další finanční společnosti, případně pro některé tradery přímo jejich brokeři. Zpravidla tvoří protistranu spotřebitelům likvidity.
Spotřebitelé likvidity = retailoví tradeři, investiční fondy, investiční společnosti
Zároveň je důležité si uvědomit, že pokud chceme otevřít nový obchod či realizovat jakoukoliv obchodní transakci, v trhu se musí nacházet odpovídající protistrana. Tedy pokud zadáme například obchod BUY o objemu 1 lot, pak o stejném objemu musí poskytovatel likvidity vstoupit SELL. Jinak by k realizaci obchodu nemohlo dojít. Podle tohoto principu by zároveň ani nedošlo nikdy k pohybu trhu, protože by si kupující a prodávající byli vždy rovni. Pro pochopení principu fungování trhu tak musíme zajít ještě dále.
Hloubka trhu
Ve skutečnosti je to právě hloubka mezibankovního trhu, která určuje nadcházející pohyby trhu. Pro pochopení fungování hloubky trhu se podívejte na ilustrační obrázek níže.
Aktuální kurz na ukázkovém trhu máme 1.05837 (BID) / 1.05841 (ASK). Velmi důležitý pak je sloupec označený jako "QTY". Tento sloupec si prakticky můžete představit jako limitní čekající příkazy poskytovatelů likvidity - tvůrců trhu. Hodnota v tomto sloupci pak udává množství lotů naakumulovaných na dané cenové úrovni od poskytovatelů likvidity.
Těmito čekajícími příkazy poskytovatelé likvidity určují, za jaký kurz a v jakém objemu jsou ochotní pozice přijmout. Následně už pouze čekají na svou protistranu, tedy na spárování s obchody spotřebitelů likvidity.
Na aktuální ceně BID 1.05837 máme dostupných 70 lotů a na aktuální ceně ASK 1.05841 máme dostupných 170 lotů dle ukázkového obrázku výše.
Mnozí tradeři by již měli znát, že všechny příkazy typu:
LONG se provádí za cenu Ask
SHORT za cenu Bid
Profit-Target LONG obchodu za cenu Bid
Stop-Loss LONG obchodu za cenu Bid
Výstup z LONG obchodu za cenu Bid
Profit-Target SHORT obchodu za cenu Ask
Stop-Loss SHORT obchodu za cenu Ask
Výstup z SHORT obchodu za cenu Ask
Nyní si představte, že vstupujete do trhu na stranu SHORT, tedy obchod se realizuje za cenu Bid. Zároveň vstupujete s objemem 100 lotů. Nicméně když se znovu podíváme na ukázkový obrázek výše, na ceně Bid jsou poskytovatelé likvidity ochotní přijmout pouze 70 lotů. Tím pádem dojde k poklesu ceny na 1.05836, kde již máme dostupných 500 lotů, a tedy dostatečný objem poskytovatelů likvidity pro realizaci zbývajících 30 lotů z tohoto obchodu.
Reálně by se tak náš obchod měl realizovat následovně: 70 lotů za 1.05837 a 30 lotů za 1.05836 s negativním skluzem 1 bod, který tvoří náklad pro otevření obchodu.
Zde tak můžete vidět, jak přesně došlo ke změně kurzu na trhu o 1 bod, tedy 0,1 pipů. Respektive můžete také vidět, že malé transakce v řádech milionů USD nepohnou kurzem na globální úrovni.
Co z toho plyne pro retailové obchodníky - spotřebitele likvidity
1) Na výběru brokera extrémně záleží - konkrétně na množství a hlavně kvalitě jeho poskytovatelů likvidity, kvalitě obchodních technologií a na jeho férovém přístupu.
Pokud totiž broker nedisponuje kvalitními poskytovateli likvidity nebo sám vystupuje jako tvůrce trhu (market maker), je velmi pravděpodobné, že v hloubce trhu budou dostupné velmi nízké objemy nebo dokonce broker, jehož hlavním cílem není ziskovost traderů, bude záměrně realizovat obchody za horší ceny. Tím broker dodatečně zvyšuje náklad svým klientům.
Naopak kvalitní broker je ten, který dokáže realizovat vysoké objemy s minimálními skluzy a zároveň do obchodů klientů započítává i skluzy kladné. Tedy realizuje obchody klientů za výhodnější kurz, pokud to je možné. Více se můžete dočíst v článku "Pozitivní skluz: Pravá férová tržní realizace obchodů" zde.
Výběr kvalitního brokera nedoporučujeme podceňovat, jelikož právě skluz se může u jediného obchodu u různých brokerů lišit až o několik bodů, v některých situacích až pipů, a po stovkách obchodů tak může u jednoho brokera traderovi přinést celkově zisk a u druhého brokera ztrátu.
2) Pokud má obchodník jakoukoliv informaci o akumulaci čekajících příkazů v hloubce trhu, je oproti ostatním ve velké výhodě. V průběhu článku jste se dozvěděli pozadí, které stojí za pohybem kurzů na trhu, a tak je nejspíš všem jasné, že pokud by trader měl možnost získat informace o tom, že se na některé cenové úrovni v hloubce trhu nachází čekající příkazy od tvůrců trhu, měl by možnost postavit na těchto informacích kvalitní obchodní strategii.
Tyto informace můžete obdržet v rámci denních expertních výhledů trhu pro měnové páry EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY a AUD/USD, které pravidelně připravuje portál FXstreet.cz. Posláním Axiory Europe je mimo poskytování profesionálního obchodního prostředí pro úspěšné obchodování našich klientů také předávat vzdělání pocházející z našich dlouholetých zkušeností a jedinečné informace, které klienti mohou využít v obchodování. Rádi bychom proto připomněli, že Axiory Europe zajišťuje všem klientům se založeným VIP účtem u Axiory Europe či aktivním traderům po dohodě přístup do uzavřené VIP zóny portálu FXstreet.cz zdarma. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.
Alternativou pak mohou být naše exkluzivní tickINSIDER analýzy, které na základě moderního algoritmu a statistiky každého sebemenšího pohybu na trhu určuje cenové úrovně, kde s vysokou pravděpodobností dojde k obratům v trhu a tedy příležitostem k realizaci zajímavých obchodů. Více informací se můžete dočíst v článku " TickINSIDER: Nový přístup k predikci trhů (část 1.)" zde nebo si rovnou můžete zhlédnout vzdělávací TickINSIDER webinář zde.
Pravděpodobně ve vás toto téma a nové informace vzbudí nespočet dotazů či nejasností. Ať už budete mít jakékoliv otázky či byste s námi rádi zkonzultovali vaše přání a potřeby, neváhejte nás navštívit v pražské kanceláři Axiory Europe v ulici Revoluční 7, Praha 1, kontaktovat prostřednictvím emailu či využít telefonického kontaktu níže.
Tým Axiory Europe
support@axiory.eu
+420 228 882 352