V ringu můžete buďto soupeře zasypat vlnou úderů, u kterých doufáte, že ten následující bude konečný, a stanete se vítězem, nebo můžete ustoupit, vyčkat a vše ukončit jedním správně cíleným a rychlým úderem. Každý jednotlivý zápas je však jiný a tak nikdy neexistuje jediný správný způsob, jak dosáhnout vítězství.
U obchodování Price Action je to naprosto stejné!
Při obchodování můžete rovnou obchodovat ve směru trendu nebo vyčkat na silný breakout (proražení). V trhu vždy existuje mnoho alternativ, což nakonec každému traderovi může značně ztěžovat jeho konečná rozhodnutí. I přesto, že již třeba budete mít určité zkušenosti s Price Action, tak právě díky mnoha různým alternativám vývoje trhu bude pro vás nejspíš vždy obtížné určit, jak optimálně nastavit svou obchodní strategii a jak co nejlépe provést daný obchod.
Níže si proto uvedeme několik praktických rad, které vám mohou pomoci zvýšit potenciální úspěšnost realizovaných obchodů.
Respektujte trendy a hlídejte trendové změny
Vždy je moudré spíše obchodovat ve směru aktuálního dlouhodobého trendu, nežli proti němu. Pokud se však trh rozhodne pro rychlou změnu trendu, pak také často není moudré v otevřených pozicích setrvávat. Dlouhodobý trend může skončit stejně rychle, jako ten krátkodobý, vše záleží na síle pohybu trhu. Jednoduše, když na trhu zmizí důvěra v pokračování trendu, pak trend prostě končí a je už prakticky jedno, jak silný do té doby byl.
Vývoje svící, které mohou predikovat změnu trendu:
- Na grafu došlo k vytvoření skupiny po sobě jdoucích svící, které silně směřují proti trendu.
- Proti-trendové svíce v průběhu času nabírají na síle (jsou delší a delší).
- Tvoří se swingy, které naznačují, že se obrací trend (poslední swing je níže než předchozí -> změna v klesající trend, a pokud je poslední swing výše, pak je tomu naopak -> změna v rostoucí trend).
Na grafu níže můžete vidět, jak došlo ke změně trendu – z rostoucího na klesající – tím, že trh prorazil trendovou linku a vytvořil nové nižší swingové minimum.
Vyčkejte se vstupy
Buďte trpěliví a vyčkejte se vstupem do trhu na příhodnou situaci.
Před každým vstupem počkejte, až Price Action dosáhne vašich předem stanovených podmínek. Pokud vyčkáte se vstupem, tak mohou nastat tyto situace:
- 1. Trh se bude nadále pohybovat v očekávaném směru -> nakonec nedojde k realizaci ziskového obchodu.
- 2. Trh nabídne lepší podmínky (naplní se váš předpoklad) -> realizace vstupu s lepšími podmínkami a za lepší cenu.
- 3. Trh nenaplní předpoklady a bude se vyvíjet opačně -> nedojde ke ztrátě v obchodu.
Na grafu níže můžete vidět, jak došlo k průrazu trendové linky a začátku klesajícího trendu – trh následně vytvořil korekci a dále pokračoval v klesajícím pohybu. Tím potvrdil začátek nově vzniklého medvědího trendu.
Při pohledu na výše uvedené body je evidentní, že při odložených vstupech tradeři přijdou o některé ziskové obchody, ale ty jsou na druhou stranu vykompenzovány lepšími vstupními podmínkami (v případě naplnění očekávaného scénáře a vstupu do trhu) a menšími ztrátami z obchodů.
Výběry zisků na více úrovních
Jakmile mají do určité míry obchodníci vyřešenou problematiku vstupů, je dobré se také zaobírat výstupy.
Kdy je tedy vhodné vystoupit z pozice?
Téměř každý obchodník touží po dokonalém výstupu z obchodní pozice (vystupovat na maximu / minimu). Až na některé velmi výjimečné jednotlivé případy, kde hraje velikou roli také štěstí, je to však dlouhodobě nemožné.
Výstupy z pozic navíc bývají mnohdy nejdůležitějším nastavením celé obchodní strategie. Jejich špatné nastavení může mít za následek vynulování celého obchodního účtu, a to jen proto, že si trader stanovil „nedosažitelný“ profit, respektive nepravděpodobnou cenovou úroveň nebo podmínky výstupu. A proto, jak se časem ukázalo, může být vhodnější ze strany obchodníků každou obchodní pozici ukončovat po částech (na více úrovních).
Kdy, kde a jak dochází k ukončení obchodní pozice po částech, to vše jsou otázky, na které by měl každý obchodník znát předem odpověď.
1) Kde – je třeba stanovit úrovně, KDE bude docházet k uzavření části obchodní pozice.
2) Jak – otázkou zde je – JAK bude stanoven poměr mezi úrovněmi -> kolik procent obchodní pozice bude uzavřeno na prvním dosaženém targetu, druhém, atd.
3) Kdy – Na otázku KDY bude docházet k uzavření části otevřené pozice, existuje pouze jediná odpověď -> vždy, když Price Action dosáhne dané úrovně, nesmí existovat alternativa „Co kdyby?“.
V případě, že vás tipy v tomto článku zaujaly a chtěli byste je vyzkoušet v tradingu v praxi, pak si neváhejte vše vyzkoušet zcela zdarma a bez rizika na našem demo účtu, který je možné založit na našich stránkách zde: www.purple-trading.com/cs
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 74,8 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. října 2017 po 30. září 2018). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.