Producenti ropy ze zemí OPEC+ v neděli nečekaně oznámili další snížení těžby ropy o 1,16 milionu barelů denně. Toto byl naprosto nečekaný krok, který způsobil okamžitý růst cen ropy. Ihned po otevření trhu totiž ropa skokově posílila o 5 USD za barel. A tak zatímco březen a zejména celé první čtvrtletí 2023 nebylo pro ropu vůbec příznivé, duben začal v úplně jiné náladě. Klíčová otázka tedy zní: bude posilování ropy dále pokračovat?
Fundamentální analýza
Ceny ropy v pondělí prudce vzrostly v důsledku překvapivého oznámení OPEC+ o dalším snížení těžby, které Saúdská Arábie označila za preventivní opatření na podporu stability trhu. Ropa Brent se po otevření trhu dostala až k hodnotě 86,6 USD a ropa WTI se vyskočila na 81,5 USD za barel. Díky tomu, že došlo k dalšímu snížení těžby o 1,16 milionu barelů, dosahují nyní celkové škrty výši 3,66 mil barelů, což je přibližně 3,7 % světové poptávky.
Toto nedělní rozhodnutí bylo pro trhy naprosto překvapivé z důvodu, že se na následujícím pondělním zasedání OPEC+ očekávalo, že organizace zachová své dřívější rozhodnutí snížit těžbu o 2 mil. barelů denně do prosince. A to zejména poté, kdy bankovní krize, která v minulých týdnech hýbala světem a způsobila pokles ropy Brent pod 70 USD za barel, ustoupila do pozadí a ceny ropy v posledním březnovém týdnu výrazně rostly.
Toto rozhodnutí má jednoznačně býčí charakter a ukázalo, že Jerome Powell není jediný centrální bankéř, na kterém záleží. Banka Goldman Sachs odhaduje, že cena ropy Brent by se mohla pohybovat v pásmu 95-100 USD za barel pro roky 2023 a 2024. Zvýšení ceny ropy samozřejmě přinese zvýšení příjmů do rozpočtu států OPEC+, tedy i Ruska, které rozpoutalo válku na Ukrajině. Naopak analytici JP Morgan uvedli, že tento krok přišel později, než očekávali, a pomalá reakce na slabší ceny bude mít jen omezený dopad na celkovou cenu.
Tato situace má ovšem také stinné stránky. Vyšší ceny ropy v situaci, kdy hrozí ekonomická recese, přispějí k tomu, že očekávaný pokles inflace bude pomalejší, než by si představitelé centrálních bank přáli. Také to hraje do karet ruskému prezidentovi Putinovi, protože vyšší příjmy mu umožní financování války na Ukrajině. Není proto divu, že se tento krok vůbec nelíbí Bidenově administrativě a že se USA snaží zvýšením produkce ropy v USA tlačit ceny ropy dolů.
Technická analýza
Podívejme se, jak se daná situace projevila na grafu. Na obrázku máme ropu WTI na H4 časovém rámci. Vidíme, že v posledních několika dnech se ropa pohybovala v rostoucím kanálu u horní trendové linie. Překvapivé nedělní rozhodnutí organizace OPEC+ pak vyvolalo skokový posun ceny ropy, takže při otevření trhu v pondělí ráno vznikl býčí gap.
Přesto, že tyto gapy se často zaplňují, tak nikdo nedokáže říci, kdy by to mělo nastat. Navíc se zdá, že za dané fundamentální situace spekulovat short může být poměrně riskantní záležitostí, i když je vidět, že cena se dostala k oblasti rezistence z předchozího vrcholu, která je na hodnotě 80, 83 USD za barel.
Graf č.1: Ropa WTI na H4 grafu
Za nejbližší support je možné považovat hodnotu kolem 75,59 USD, což bylo high minulého týdne. Další support pak je u 72,54 USD. Zajímavé bude sledovat, jak se cena popasuje s rostoucí linií trendového kanálu. Někdy se totiž stává, že z proražené trendové linie, která byla původně rezistencí, se stane nový support.
Graf č.2: Ropa WTI na D1 grafu
Na grafu č.2 pak je denní graf ropy WTI, kde je vidět, že další významná rezistence je u hodnoty 82,5 USD a v případě proražení je pak volný prostor až k hodnotě kolem 93,3 USD za barel.
Jak obchodovat ropu? Ebook od Purple Trading poradí
Situace jako ta výše popsaná jsou pro obchodníky s ropou doslova splněným přáním. Pokud totiž dokážou číst v makroekonomických ukazatelích, dokážou s velkou přesností určit, kam se cena ropy pohne v brzké budoucnosti a tuto vědomost zobchodovat. Přesně to vás naučí nejnovější ebook z produkce Purple Trading.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.