Nejvíce pravděpodobným výstupem je prodloužení nynějších škrtů v produkci o dalších minimálně šest měsíců. Na tomto scénáři se totiž už předem dohodli Saúdové s Ruskem, dva největší světoví ropní exportéři. Ve výsledku by tedy měli členové i nečlenové OPEC držet produkci o 1,8 milionu barelů denně níže než při vrcholu těžby v říjnu minulého roku.
Vývoj ceny americké ropy WTI od začátku roku:
Druhou možností je agresivnější snížení produkce ve snaze zvýšit ceny ropy. Tento scénář trh evidentně bere v úvahu a podporuje ropné býky, kteří vytlačili americkou ropu WTI v posledních dnech zpět nad 50 USD za barel. Tuto strategii by preferovala Saúdská Arábie, která nejenom potřebuje zalátat díry ve státním rozpočtu, který loni skončil v deficitu ohromných 17,3 % HDP (viz graf). Saúdové si také budou chtít vyjednat co nejvyšší cenu za primární úpis akcií státního ropného gigantu Saudi Aramco, který pro úspěch potřebuje co nejvyšší cenu své hlavní těžební komodity.
Vývoj salda státního rozpočtu k HDP v Saúdské Arábii:
I od ostatních členů se dá čekat iniciativa pro zvýšení cen. Tržby z exportu ropy kartelu OPEC totiž od roku 2011 klesla z 1 140 na 433 miliard amerických dolarů v loňském roce a všechny na ropě závislé země by potřebovaly cenu barelu severně od 60 USD.
Vývoj tržeb z vývozu ropy kartelu OPEC (černě, levá osa) a průměrná cena ropy Brent (žlutě, pravá osa):
Jakákoliv dohoda však bude mít trhliny v nízkém očekávání jejího dodržování. Velice překvapivě hleděli analytici na plnění škrtů v produkci v prvním pololetí letošního roku, které překračovalo 90 %. Tak vysokého procenta se téměř s jistotou nedočkáme.
Zaprvé se Írán, Libye i Nigérie, jakožto členové nepodléhající limitům těžby, chystají v druhém pololetí zvýšit svou produkci. Stejně „švindlovat“ zřejmě bude i Irák, který během zimy snížil těžbu především kvůli přesunutí termínu údržby svých polí a pod tlakem těžebních společností už v druhé polovině roku nebude brzdit přísun nových barelů na trh.
Mimo OPEC zajisté poroste produkce v Kazachstánu, který po několika letech spouští své obrovské pole Kashagan. A to ještě nechávám stranou obrovský růst produkce v USA, který by dokázal ve velmi krátkém časovém horizontu jakékoliv další škrty v produkci nahradit. Jakýkoliv výlet ropy směrem vzhůru proto nejspíš bude mít krátké trvání.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz