Celkově tedy vyzněly závěry ze zasedání příznivě pro býky, cena ropy vyskočila během pátku o 4 % výše a americký typ WTI se dostal zpět k 70 USD za barel. Pro a proti vysokým cenám ropy aktuálně hraje více než dost různých faktorů. Ze střednědobého pohledu se nám ale zdá, že převažují spíše ty medvědí, které by bez dalších překvapení měly táhnout ropu pozvolna níže.
Zaprvé jde o silný americký dolar, který se poslední dobou drží velice vysoko a zdražuje tak dovozy ropy do Evropy a do Asie, což se časem podepíše ve slábnoucí poptávce z těchto hlavních spotřebitelských regionů.
Vývoj těžby ropy v USA (v tis. barelů denně):
Dalším faktorem stahujícím ceny dolů je znovu nastartovaný břidlicový boom ve Spojených státech, které jen za posledních 9 měsíců přidaly do globální nádrže 1,7 mil. barelů denně (ekvivalent spotřeby Francie). Při ceně ropy nad 60 dolary za barel se dá čekat, že těžba bude dále slušně růst a bude tak dostatečně zásobovat rostoucí poptávku bez ohledu na OPEC a jeho snahu kontrolovat trh. Američtí producenti dále ukrajují podíl OPEC na ropném trhu, a proto není v zájmu kartelu, aby cena ropy zůstávala nahoře příliš dlouho.
Zásoby ropy v zemích OECD sice klesly pod svůj 5letý průměr, což bylo hlavním cílem koordinované akce OPEC a spřátelených zemí před rokem a půl, v USA se ale kvůli slušným rafinérským maržím začíná hromadit benzín (viz graf). Pokud nepřijde silná motoristická sezóna, tak USA zaplaví svět benzínem a poptávka rafinérií po ropě (především v Evropě) bude po zbytek roku nízká.
Vývoj zásob benzínu v USA a porovnání s 5letým historickým pásmem:
Divokou kartou však stále zůstává Írán a nejistota okolo jeho ropných exportů po znovuzavedení sankcí ze strany Spojených států. Pokud totiž Evropa, Čína a Japonsko budou od Íránu dále ropu nakupovat, nemusely by být dodávky na trh z Íránu nijak významně omezené. V opačném případě ztratí trh zhruba 1 mil. barelů denně, což by ostatní těžaři jen těžko nahrazovali.
Správnou strategií tedy dle nás zůstává nikoliv otevírání krátkých pozic na ropě, ale spíše vybírání slušných zisků a redukce dlouhých pozic. Trh totiž zůstává v „nervózní rovnováze“, kdy se neví, jestli šok přijde z nabídkové nebo poptávkové strany.
Vývoj ceny ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: eia.gov, OilPrice.com, MT4