Donald Trump se řídí aktuální situací
Odhadnout chování Donalda Trumpa je nadlidský úkol. Jeho krédo zní, že bude dělat to, co považuje za nejvýhodnější pro USA. Jeho styl vedení politiky, i té ekonomické, tak poslouchá jediný imperativ: America First. Ale je velmi těžké odhadnout, co bude pro Ameriku nejlepší, pokud Trump zasedne znovu v Bílém Domě. Nevíme ani, kde budou v tu dobu akciové trhy a hlavně výnosy na amerických dluhopisech. Řešení státního dluhu bude pro amerického prezidenta v příštím období hlavním problémem, ať vyhraje volby kdokoliv.
Příklad změny Trumpova pohledu na věc
Jeho proměnlivý postoj v ekonomických otázkách jde velmi dobře ilustrovat na první volební kampani. Trump zaujal k uvolněné měnové politice jiný postoj, než tehdejší ekonomický mainstream, který viděl pouze pozitivní účinky. Trump poukazoval na to, že levné peníze křiví trh a pomáhají ve skutečnosti jen bohatým. Typickým příkladem je nemovitostní trh. Levné peníze zapříčinily překotný růst cen nemovitostí, ze kterého profitují ti, co již nemovitost mají. Naopak ti co nemovitost chtějí koupit, se musí zadlužit na spoustu let a nebo se smířit s tím, že nemovitost nikdy vlastnit nebudou. Trump cílil právě na tyto voliče. Nehladě na to, že si uvědomoval, že nízkých úrokových sazeb využívá hlavně stát na další beztrestné zadlužení.
Otočka však přišla ve chvíli, kdy Trump již seděl v Bílém domě a americký Fed začal sazby zvyšovat. První zvýšení Trump ještě přivítal s tím, že se jedná o pomalý návrat k normálu. Ale jak se sazby dostaly nad 1,5 %, americký prezident začal Fed kritizovat. Vysoké sazby začaly snižovat konkurenceschopnost amerických firem, které musely sáhnout hlouběji do kapsy, když se chtěly zadlužit. Trump tak dokonale změnil postoj.
Závěr: dvě možná řešení
Trump si uvědomuje problém rostoucího zadlužení, ale nechce na něj zbytečně upozorňovat, protože mediální zájem, zpochybňující udržitelnost amerického dluhu, bude jen zvyšovat investorům výnosy. Hlavní Trumpova myšlenka zůstává stejná. Rozjet americkou ekonomickou mašinu na úkor partnerů, tedy konkrétně Evropy. Pro posílení domácí ekonomiky má dvě esa v rukávu: 10 % daň na importované zboží z Evropy a možný odchod z NATO.
Matěj Široký