Z níže uvedeného grafu je patrné, že ti obchodníci (v případě ekonomické krize 2007), kteří tehdy zbrkle prodávali pod nátlakem paniky, často utrpěli značné ztráty. Naopak ti, kteří si udrželi důvěru v „lepší zítřky“, nakonec získali do roku 2013 své ztráty zpět.
Některé rozhodnutí je opravdu třeba velmi dobře zvážit, zvláště pak to, jestli jsou určité vybrané faktory (např.: síla fundamentů, chování ekonomiky, výše úrokových sazeb, výkazy zisků, atd..) natolik přesvědčivé, aby bylo potřeba měnit strategie, nebo realizovat určitá opatření.
Při rozhodování je také dobré zhodnotit, zda je samotné portfolio v souladu s využívanou strategií a jestli zde zbytečně nedochází například k ohrožení kapitálu tím, že určitá aktiva z portfolia spolu značně korelují.
Vysvětlení: Vysoká korelace aktiv způsobuje to, že i přes relativně značnou diverzifikaci portfolia může docházet k tomu, že se aktiva v takovém portfoliu chovají v čase podobně. To nakonec způsobuje, že se diverzifikace do jisté míry zneguje.
Typickým příkladem je korelace mezi S&P 500 (modrý) a DOW (oranžový).
Na výše uvedeném grafu je patrné, že mezi indexem S&P500 a Dow Jones existuje vysoká korelace a tudíž se obvykle nevyplatí v rámci diverzifikace portfolia investovat do obou těchto indexů.
Zhodnocení
Trading, stejně jako život, je o rozhodnutích, u kterých obchodník nikdy předem neví, jaký budou mít pro něho nakonec dopad. Nicméně obecně platí, že rozhodnutí, která jsou založena na základě pečlivé a kvalitní analýzy, mají vyšší naději na úspěch, v porovnání s rozhodnutími, která byla učiněna na základě emocí. To ostatně dokazuje i výše uvedená ukázka (vývoj po roce 2007), jak se trh v určitých dobách vyvíjel a jaký to mělo dopad, když byla rozhodnutí uskutečněna na základě emocí, či bez nich.
Pokud patříte mezi dlouhodobé investory, korekce k trhu jednoduše patří. A právě to jsou pro dlouhodobé investory doslova zkoušky ohněm a pevných nervů.
Pakliže byste se raději dlouhodobému investování na akciích chtěli vyhnout z důvodu značných korekcí, pak může být velmi dobrou volbou krátkodobější trading, kdy můžete vstupovat například na základě časem prověřených strategií technické analýzy a u každého obchodu si jasně předem stanovíte primárně Stop-Loss a případně také potencionální Take-Profit. Díky tomu budete mít u každého obchodu předem omezený risk na obchod a zároveň také předem stanovený potencionální zisk.
To je velkou výhodou oproti dlouhodobému investování, protože vám pak na obchodním účtě nezůstanou otevřené pozice velmi dlouhou dobu (v případě korekce 2007 až 6 let), kdy byste museli čekat na návrat trhu. Zároveň v rámci krátkodobého tradingu můžete profitovat i díky poklesu trhu.
Chtěli byste zautomatizovat své obchodní návyky? Nebo se chcete stát lepším traderem? Případně vám chybí odhodlání s tradingem začít? Nebo hledáte tu správnou strategii, jak dosáhnout lepších obchodních výsledků?
Pokud jste kývli alespoň na dvě ze čtyř otázek, kývněte také na naši nabídku semináře na téma Diskrečních vs. Automatických strategií. Kývnutí, účast i občerstvení jsou zcela zdarma.
Více informací a možnost přihlásit se zdarma na náš seminář najdete zde: https://www.purple-trading.com/cs/seminar/
Váš tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 64,4 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. října 2017 po 30. září 2018). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.