Negativní fundamentální zprávy a obavy ze zvyšování sazeb ve čtvrtek vyústily v propad indexu o 1,1 %, aby o den později trh po zvýšení pravděpodobnosti zvýšení úroků posílil o více než 2 %. Díky tomu se index S&P 500 vrátil k silné rezistenci v pásmu okolo 2 100, kterou atakuje od poloviny listopadu. Další hladina rezistence je pak na letošních maximech okolo 2 135. Support zůstává v zóně okolo 2 020 (listopadová minima).
Graf je stejný jako před týdnem, a proto zůstává stejný výhled. Nabízejí se tři varianty – index by mohl atakovat 2 120, případně historická maxima 2 135, nebo by mohl nějakou dobu zůstat v úzkém rozpětí poblíž 2 100, případně se vrátit k 2 020.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) ve čtvrtek rostl a uzavřel nad 17. V pátek se ovšem vrátil níže a situace je stejná jako před týdnem. Žádný jasný trend se neformuje a VIX se drží na nízkých hodnotách.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Po negativních komentářích a snižování výhledů pro index S&P 500 na rok 2016 následovala silná rally podpořená nadprůměrným objemem obchodů. Bude letos sezónnost fungovat? Případné prolomení rezistence 2 100 pravděpodobně potvrdí další růst a testování letošních maxim.
Připomínám, že loni skončil prosinec zhruba půlprocentní ztrátou. Letos by mohl být opravdu ve znamení loučení s býčím trendem.
Nejsilnějším hybatelem dění na trhu, byť krátkodobým, bude v polovině prosince zasedání FOMC. Janet Yellenová v týdnu velice silně naznačila, že Fed se zvedáním úroků již nehodlá čekat, a data z trhu práce za listopad byla dost silná na to, aby její slova nebyla vyvrácena.
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz