Zvyšování sazeb, původně očekávané na červnovém FOMC zasedání, se samozřejmě oddaluje. Při úplně ideální konstelaci na trzích a v US ekonomice bychom měli první zvýšení vidět na podzim a druhé koncem roku. Ideální a všemi očekávané situace se však na trzích nikdy nenaplňují?
Do swing poklesu akumulované long pozice lze opět postupně uprodávat, dlouhodobější portfoliové akciové a indexové pozice (nejlépe s dividendami) dále držet.
Na eurodolaru (měnový pár EUR/USD) se začíná situace tak nějak měnit. Zatím ještě ne úplně znatelně a průhledně, ale pouze „interně“. Z poměrně jasného a logického očekávání posilování dolaru ze současných obchodních úrovní k 1,0800 i níže v dalších měsících (na zvyšování US sazeb a pokračování evropského QE) se mi začíná silně zdát, že euro bude chtít ještě posilovat, resp. americký dolar oslabovat.
A klidně i k hladině, kterou naznačuje technika na grafu (býčí vzory Cup & Handle a také inverzní Head & Shoulders). Po Obamovi se k silnému dolaru ve středu nelichotivě také vyjádřila i šéfka FEDu Janet Yellenová. Toto ale zůstalo médii nekomentováno, vše se soustředilo především na termín zvýšení úrokových sazeb. Dle mě toto bylo důvodem výrazného posílení měnového páru k 1,1400 +/- úrovním.
Abychom to neměli vše tak jednoduché, máme tu však stále ještě Řecko a včerejší nedohodu. Další opravný pokus o dohodu s věřiteli je na pořadu v pondělí. Že by dohoda na poslední chvíli vystřelila následně euro k 1,20 +/-?
Ideálním obchodním instrumentem pro tuto situaci by byla call opce na EUR/USD.
Ropa (Light Crude) nám dala možnost týdnu nastoupit do plánované long pozice pod 59 dolary. Na ropě několik týdnů krásně konsolidujeme v bullflagu. Technicky správně by měl následovat, po breaku konsolidačního range, posun ceny k 70 dolarům.
Dalšími podpůrnými důvody pro long scénář je možné oslabení dolaru a také zahájení motoristické sezóny.