Další týden, kdy si americký akciový index S&P 500 připsal přes 1,5 %, je na světe. Ve čtvrtek uzavřel nad rezistencí 1 950, čímž dokončil formaci "W". Páteční růst se ale nakonec přerodil v mírnou ztrátu, závěrečná cena tak ještě nepotvrdila růstový výhled pro nejbližší období.
Hladina rezistence nyní leží okolo 1 980 až 2 000, kde se loni zformoval vrchol obdobného "W", další pak okolo 2 040 (spojnice klesajících vrcholů). Support je v těsné blízkosti aktuální hodnoty, pod ní je relativně otevřený prostor. Pravděpodobné je pro další dny vyčkávání na další komentáře a kroky Fedu a obchodování v relativně úzkém rozpětí.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
U indexu volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) koresponduje návrat pod 20 s překonáním rezistence 1 950 u indexu S&P 500. Hodnota pod 19 bodů by mu možná podle některých detailistů slušela ještě lépe, ale o nějaký ten bodík u tak rozhoupaného indikátoru nejde. Poměr put a call opcí vysílá spíše nákupní signál, zlepšuje se i šířka trhu, tedy počet titulů, které se podílejí na růstu.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Půlrok od listopadu do dubna je statisticky pro akcie úspěšnější než období od května do konce října. Podívejme se na výsledky posledních měsíců – listopad 2015 +0,4 %, prosinec 2015 -1,4 %, leden 2016 -5,0 %, únor 2016 zatím +0,4 %. Nic moc. Několikrát jsem zmiňoval, že únor považuji za zpravidla klidný měsíc, ten letošní je ale plný zvratů. Březen pro změnu bývá běžně rozkolísaný a investory neoblíbený. Co přinese letos?
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz