Vítám vás u dalšího dílu Praktického okénka. Po sérii několika zisků se do mých obchodních výsledků začlenil i jeden ztrátový obchod. Tento obchod, na který se v článku podíváme o něco blíže, byl tradičně založen na volume profilu, nicméně trh tento level zcela ignoroval. Zároveň si i připomeneme, jak se v takovýchto případech chovat a jak redukovat riziko. Pojďme tedy na to.
AUD/USD – H4
V tomto případě jsem plánoval využít supportní úroveň tvořenou volume hranou v oblasti historické tržní konsolidace. Jako konfluenci zde můžeme pozorovat spodní hranu nákupního gapu, takže level byl jedním ze silnějších. Jak je mým zvykem, tak jsem vstupoval do trhu pomocí více obchodních příkazů, které trh postupně vyplňoval.
Po vstupu do obchodu pomocí prvního čekajícího limitního příkazu to s longem ještě vypadalo vcelku nadějně. Trh měl tendenci posilovat, nicméně agresivní zamítnutí vyšších hodnot signalizovalo prodejní tlak. Poté, co jsem se dostal do trhu i na úrovni druhého vstupu, kde tentokrát neproběhla žádná nákupní aktivita, jsem se rozhodl z trhu stáhnout třetí vstup, čímž jsem snížil riziko v obchodě, který nevykazoval žádnou korekci mým směrem.
AUD/USD – H1
Jak jsem již avizoval v nadpisu článku, v tomto obchodě jsme si takříkajíc ani neškrtnul. Trh se žádnými nákupními korekcemi nezabýval, tedy nedal vůbec možnost vystoupit z trhu za lepší cenu. Trh až do zasažení mého stop lossu pouze oslaboval a oslaboval i po jeho zasažení a tedy i po ukončení mé obchodní pozice.
Jediné, co bylo možné zde dělat, bylo vybírat částečné ztráty s cílem minimalizovat celkové riziko. U podobně probíhajících obchodů je velmi složité určit, zda je lepší celý obchod předčasně ukončit, nebo počkat na změnu sentimentu. Ve většině případů se mi vyplatilo počkat, bohužel toto nebyl ten případ. Ztráty jsou holt součástí tradingu, proto by s nimi měli jak obchodní strategie, tak i sami obchodníci v rámci svého systému počítat a mít vymyšlený způsob redukce rizika.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz