Vítám vás u dalšího praktického okénka. V tomto článku se podíváme na situaci, kterou příliš často neobchoduji a to je vyhlášení fundamentální zprávy. V článku si vysvětlíme důvod, proč jsem toto riziko podstoupil a rovněž si ukážeme rychlý obchod na AUD/USD, kde se má obchodní myšlenka nepotvrdila a tak jsem z obchodu vystoupil na redukovaném riziku. Pojďme tedy na to.
GOLD – M30
Když se podíváme na cenový graf zlata, tak tuto situaci snad ani nešlo neshortovat. Hlavním důvodem, proč jsem chtěl na těchto cenových úrovních obchodovat, byla rezistence z proraženého cenového low, která navíc byla podpořena dalším low konsolidace na vyšších cenách, kde by se případně dalo připrodat. Další indikací, proč vstoupit do shortu, byl výběr likvidity nad cenovými maximy a i fakt, že trh vyšší hodnoty zamítal, což lze pozorovat jak na prodejních svíčkách, tak na jejich dlouhých knotech.
Skutečně největším rizikem v tomto případě byl blížící se fundament, u kterých si zkrátka nikdy obchodník nemůže být ničím jistý. Výhodou ovšem bylo, že trh ještě před samotným fundamentem generoval zisk, takže bylo možné posunout stop loss nad swingové maximum a alespoň tímto způsobem minimalizovat případnou ztrátu. Z obchodu jsem vystoupil na supportu, který se nacházel na swingovém low. Trh sice ještě několik pipů pokračoval v poklesu, ale i tak jsem s obchodem spokojený.
AUD/USD – M5
Tento krátký obchod se odehrál na hlavním měnovém páru AUD/USD a konkrétně se jednalo o rezistentní zónu. Trh k této rezistenci dorazil po poměrně agresivním cenovém růstu. Proto bylo potřeba na samotnou exekuci počkat. Situace se vyvíjela poměrně zajímavě a díky vytvořenému swingovému maximu jsem se rozhodl otevřít short obchodní pozici. Zde jsem si pomohl s určením úrovně pro take profit skrze Fibonacciho retracement. Při pohledu na graf je vidět, jak trh několikrát otestoval hned první úroveň retracementu, takže jsem si myslel, že další test tento support už nezvládne.
Trh mě téměř ihned vyvedl z omylu díky tomu, že se trh na supportu opět otočil a zamířil k mému stop lossu. V trhu zkrátka chybělo prodejní momentum, které je v takovýchto situacích velmi důležité. Výhodou bylo, že jsem zde neměl zbytečně velký stop loss, protože se trh po odrazu od supportu vydal testovat i cenové úrovně nad swingovým maximem. Kdybych stop loss nepoužil, tak by nakonec byl obchod i ziskový, ale také jsem mohl nyní honit trh někde ve ztrátě, což by bylo zcela zbytečné. Oba obchody, které jsem v tomto článku popsal, dopadly dobře. V prvním příkladu jsem peníze vydělal a ve druhém jsem minimalizoval ztrátu, takže celkový výsledek byl pozitivní.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz