Vítám vás u dnešního praktického okénka. V mém úterním článku jsem se zmínil o možnosti toho, že trh může být v letních měsících méně volatilní, což s sebou nese riziko nedotahování obchodních levelů. Tato situace, kdy trh otočí pár pipů před vstupní cenou, je zcela běžná a děje se během celého roku, ovšem v létě to bývá mnohem častější. Toto nedotahování levelů je náročné především na psychiku, kdy trader může být otrávený z toho, že nerealizuje obchody, což může následně vést ke zbytečným vstupům do trhu a ztrátě peněz.
V dnešním článku se podíváme na některé praktické ukázky toho, jak takové nedotahování vstupních cen probíhá, aby bylo jasné, na co si dát v létě pozor. Všechny případy, kdy je level trhem nedotažen, je potřeba řešit stažením limitních příkazů z trhu, protože druhý test té samé cenové zóny již nemusí plnit supportní nebo rezistentní funkci.
GBP/CHF – H4
První nedotažený level se odehrál na měnovém páru GBP/CHF, kdy jsem chtěl spekulovat na posílení trhu při testu supportní zóny. Tento support byl tvořen především proraženou tržní konsolidací a nakumulovaný objem měl v trhu fungovat jako bariéra. Na obrázku je vidět, jak trh otočil pár pipů před mým prvním vstupem a následně se vydal inkasovat potencionální zisk.
EUR/CHF – H4
Tento nedotažený level zamrzí o něco více, protože potenciál zisku byl velmi slušný. Každopádně i zde proběhla otočka trhu před první vstupní cenovou úrovní s tím, že trh následně agresivně rostl. Support, který jsem měl v plánu obchodovat, byl tvořen proraženými pivotovými high (první vstup) s následnou hranou nákupního gapu (druhý vstup). I v tomto případě mi nakonec nezbylo nic jiného, než limitní příkazy z trhu stáhnout.
GBP/CAD – H4
Poslední ukázka je z měnového páru GBP/CAD, kde trh opět o malý kousek nedotáhl první vstupní úroveň. V tomto případě se jednalo o hranu neuzavřeného prodejního gapu s možností doprodeje před výběrem likvidity nad cenovým výběžkem. I tento obchod by nakonec dopadl zajímavým ziskem, což je právě ona psychologická náročnost této situace, kdy se trader dívá na ziskovou situaci, která je realizována bez něj.
V těchto případech je potřeba si uvědomit, že se jedná o naprosto normální tržní chování. Nesprávné chování v těchto případech je obchodování druhého testu (pokud to není v rámci prověřené obchodní strategie) a vstupování do rozjetého vlaku, kdy obvykle již nesedí poměr RRR, protože pozdějším vstupem se zvyšuje riziko a snižuje ziskový potenciál. Suma sumárum létu zdar a méně je někdy více.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass