Léto a letní prázdniny již klepou na dveře, a proto bychom si měli připomenout některé ze zásad, které je potřeba při tradingu v letních měsících dodržovat. Léto je totiž velmi specifická část roku a byla by škoda zisky, které jsme v klasickém obchodním období vytvořili, ztratit právě během letních měsíců. Pojďme si tedy říci, jaké chování bychom v létě na finančních trzích určitě neměli praktikovat.
Vyhledávat příležitost za každou cenu
Jednou z velmi častých chyb je vyhledávání obchodních příležitostí, které v trhu vůbec nejsou. Toto platí i mimo letní měsíce, ale v nich možná o to více. Trhy totiž mnohdy upadnou do postranního trendu a v jeho rámci pouze mění volatilitu. Přílišné vyhledávání obchodních příležitostí totiž může vést k mnoha obchodům, které jsou založené na falešných signálech, což obvykle končí ztrátou.
Úzké stop-lossy
Jelikož se trhy pohybují v postranním trendu a mnohdy i s nízkou volatilitou, tak velmi často dochází buď k nedotahování obchodních levelů, nebo právě k jejich přestřelování. Nedotahování levelů je velmi náročné na psychiku, protože obchodník bude muset ve většině případů stáhnout čekající limitní příkazy z trhu (pokud mu nevadí obchodovat druhý test).
Naopak přestřelování obchodních levelů již může mít výrazný vliv na obchodní kapitál, protože SL umístěné ihned za S/R zónou na jejím high/low, mohou být trhem testovány. Proto není vůbec na škodu umožnit trhu v období nižší likvidity větší cenový rozsah, případně využívat tyto zóny ke vstupům do obchodů.
Nižší očekávání ziskovosti
V tomto bodě mám na mysli především očekávání ohledně vzdálenějších take profitů. Volatilita, která je během roku obchodníkům dostupná, tak v letních měsících na trzích může chybět. Proto obchody, kdy se cílí na vyšší RRR, mohou být trhem ukončovány např. na BE, protože zkrátka volatilita není tak vysoká, aby se zisk realizoval takovým způsobem, jakým je obchodník zvyklí.
Spike pohyby a fundamenty
Vzhledem k tomu, že v letních měsících je tržní likvidita nižší, může na trhu docházet k tzv. spike pohybům, což jsou agresivní cenové pohyby realizované za snížené tržní likvidity. Trh v letních měsících může být citlivější na jakékoliv makroekonomické nebo fundamentální impulsy. Proto by měl obchodník provádět kontrolu fundamentálního kalendáře a svých obchodních pozic ve stejné intenzitě, jakou provádí za běžných tržních podmínek.
Závěr
Léto je specifické období roku, které by i obchodníci na finančních trzích měli využít k odpočinku a načerpání nových sil nebo inspirace do druhé poloviny roku. I trhy samotné v létě přecházejí na úsporný režim a v rámci nižší likvidity obvykle konsolidují s nízkou volatilitou. Obchodníci by se tak měli vyvarovat přeobchodovanosti, úzkých stop lossů a přehnaných očekávání v trhu, který přes léto není nastaven na tvorbu dlouhodobých trendů.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass