Pravděpodobnost dalšího poklesu se však snižuje. Globální ekonomika v čele s Čínou a Indií by měla táhnout poptávku vzhůru, Rusko vynuceně snižuje těžbu kvůli sankcím Evropské Unie a i ve Spojených státech dochází ke snížení investic do nových vrtů. Růst mezd i úrokových sazeb totiž působí i na těžební náklady. Projekty, které by američtí těžaři ještě před několika lety odsouhlasili i při ceně pod 60 USD za barel, jsou dnes nerentabilní.
Vývoj ceny americké ropy WTI (4hodinový graf – H4):
A snad ten hlavní a dobře kvantifikovatelný faktor, který by měl působit jako silný support je prohlášení Bílého domu, že bude v cenovém rozmezí 67-72 USD za barel postupně doplňovat své strategické rezervy, ze kterých pro stabilizaci trhu jen v loňském roce prodal 220 milionů barelů. Spojené státy nyní mají nejméně ropných rezerv od roku 1983 a jejich doplňování by znamenalo zvýšení globální poptávky o 0,5-0,8 milionu barelů denně, což je zhruba denní spotřeba Polska.
Vývoj objemu strategických ropných rezerv v USA (v tis. barelů):
I ceny futures kontraktů hovoří ve prospěch zpětného nakupování ropných zásob. Dodávky na roky 2023-25 jsou totiž v koridoru vymezeném Washingtonem. Ropa WTI by tak neměla klesat výrazně pod 65 USD za barel. Komerční obchodníci s dostatečnou skladovací kapacitou totiž za těchto cen začnou nakupovat, protože věří, že stejné barely prodají americké vládě o několik dolarů dráže. To odpovídá i dosavadnímu cenovému vývoji v posledních týdnech, kdy pokles pod pásmo 67-72 USD se setkal s nákupními příkazy.
Křivka cen futures kontraktů na ropu WTI:
Kromě silného supportu cen ropy by měla americká vláda na dané operaci slušně vydělat. Průměrná prodejní cena loňských barelů činila 97 USD, zisk alespoň 25 USD na každém z 220 milionů barelů by znamenal 5,5 mld. USD do pokladny ministerstva financí plus ušetřené úroky a skladovací náklady.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Bloomberg, eia.gov