Demokraté sice kvůli majoritě v Kongresu nemusejí spoléhat na podporu republikánů, Joe Biden ale avizoval, že by chtěl pro svou stimulaci souhlas obou táborů, a proto se nejspíše konečná částka bude snižovat.
Vývoj vládního dluhu v USA (v mil. USD):
To nic nemění na tom, že dopad na americkou ekonomiku i na finanční trhy bude zásadní. Zaprvé by se inflace měla rychleji vrátit na cílená 2 procenta nebo i těsně nad tuto hranici. Dluhopisoví investoři tak postupně odepisují možnost japonského deflačního scénáře, inflační očekávání rostou (viz graf) a s nimi i výnos 10letých amerických vládních dluhopisů, které už vynášejí přes 1,1 % p.a.
Vývoj inflačních očekávání v USA (v % p.a.):
Jasný trend je vidět u dluhopisů, kterým tato fiskální bazuka nesvědčí. Zvyšuje se jejich nabídka, inflace i růstový potenciál, což žene výnos vzhůru a škodí dluhopisovým cenám.
U ostatních aktiv je ale dopad nejasný. Pro americký dolar je plusem právě růst výnosů, které ve zbytku světa zatím spíše stagnují. Naopak snížení rizika a výrazně zvýšená nabídka dolarů v systému bude působit negativně. Stejně rozpolceně, byť s opačným efektem, se na Bidenův balík dívá i zlato.
Ani akcie si nejsou jisté, jestli zvýšené tržby a inflace jsou pro hodnotu společností v dané situaci ten nejlepší mix, protože znamenají vyšší pravděpodobnost rychlejšího růstu úrokových sazeb nebo alespoň zpomalení kvantitativního uvolňování. Přece jenom by ale akcie v prvním pololetí měly z celé podpory ekonomiky profitovat, protože část z 2000 dolarů, které má každý Američan dostat šekem, bude putovat právě do akcií jako investice.
Vývoj akciového indexu Nasdaq (denní graf – D1):
To hlavní slovo však bude mít v letošním roce americká centrální banka (Fed). Dolar totiž bude oslabovat a akcie budou trendově růst jen do té doby, dokud budou tuto velkou párty tolerovat centrální bankéři ve Washingtonu. A hlavním indikátorem v jejich rozhodování bude vývoj inflace. Pokud by se zdálo, že další a další biliony dolarů z federální pokladny podporují spíše růst spotřebitelských cen a méně už reálný produkt, musel by Fed začít šlapat na brzdu a negoval by tak pozitivní efekt vyšších vládních výdajů.
Zatím se ale z pohledu měnového utahování není čeho bát. Americká ekonomika stále operuje v rámci svých kapacit, jádrová inflace je na 1,4 % a navíc Fed avizoval, že mírné přestřelení 2procentního inflačního cíle bude pro potřeby plného oživení ekonomiky tolerovat.
Vývoj meziroční jádrové inflace (PCE) v USA:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, tradingeconomics.com, Reuters