Pojďme se tedy s jednotlivými metodami mapování seznámit.
Svíčkové grafy
Většina obchodníků dnes a denně používá svíčkové grafy a modifikace (např.: renko), které jsou na svících založeny. Je však více než jasné, že jsou to právě základní svíčkové grafy, které dokáží obchodníkům u svící poskytovat mnohem více informací, než tomu bývá u jejich modifikací.
Ze svícnů mohou obchodníci získat informace nejen o hybnostech trhů, ale také například i o volatilitě (rozsah svící) a síle trhu (velikost těla svící) v daném časovém období.
Svíce mohou obchodníkům poskytovat opravdu mnoho informací, avšak potřebují obchodníci znát například všechny svíčkové formace?
Čárové grafy
Čárové grafy v porovnání se svíčkovými umožňují obchodníkům získat mnohem méně informací, jelikož vznikají jakožto spojnice uzavíracích cen určitého intervalu. Výhodou však u těchto grafů je, že zde dochází k odfiltrování šumu, který je naopak specifický právě pro svíčkové grafy.
Případy, ve kterých je vhodné využívat čárové grafy
Čárové grafy jsou ideální variantou pro analýzy na vyšších časových rámcích, u kterých nejde obchodníkům o to, získat maximální množství detailních informací, nýbrž zde obvykle jde o to, získat informace o tržních tocích, směrech a struktuře trendů. Jak je vidět na obrázku níže, tak z čárových grafů lze díky eliminaci šumu opravdu jednodušeji získávat informace například nejen o sklonech trendů, ale také o případných supportních a rezistenčních hranicích.
Bohužel v některých situacích, jakými jsou například umisťování Stop-Lossů, Profit-Targetů, či jiných dalších situací, kde je potřeba pracovat více s „tržními detaily“, tak zde již čárové grafy obvykle přestávají být dostačující a je proto třeba získávat dodatečné informace z výše uvedených svíčkových grafů.
Z tohoto důvodu zkušení obchodníci často přistupují ke kombinaci čárových grafů s těmi svíčkovými.
Bodové „piškvork“ grafy
Na rozdíl od předchozích typů grafů, nejsou bodové grafy založeny na čase a místo toho jsou tyto grafy plně založeny na pohybech cen. Díky tomu, že tyto grafy nejsou ovlivňovány časem, tak pokud se budou trhy (na časových grafech) pohybovat takzvaně do strany, nebude tedy v danou chvíli na trhu existovat dostatečná hybná síla, tak na bodových grafech nebude v daný okamžik vytvářet žádné nové informace (svíce, sloupce, atd.).
Případy, ve kterých je vhodné využívat bodové grafy
Z výše uvedeného vyplývá, že bodové grafy jsou jakýmsi ukazatelem hybnosti, čímž jsou velmi vhodné pro trendové a breakout strategie, jelikož právě tyto strategie čerpají svůj největší potenciál z hybností daných trhů.
Naopak značnou nevýhodou bodových grafů jsou gapy „mezery trhu“, které jsou do bodových grafů promítány tak, jako kdyby k žádnému poskočení ceny nedošlo. Stávají se proto tedy z pohledu obchodníků „neviditelnými“.
Závěr
Obchodovat pouze s jedinou „nejlepší“ metodou mapování obvykle nemusí být tím nejlepším přístupem, vždy totiž bývá lepší přistoupit nejen u mapování, ale také u indikátorů na kombinaci, která nakonec obchodníkům poskytne více informací a oni tím tak mohou získávat ucelený pohled na věc.
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 67,6 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. dubna 2018 po 31. března 2019). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.