Zemědělské komodity (pšenice, kukuřice, sójové boby) už vyrostly o desítky procent a jsou relativně drahé. Stejně tak průmyslové suroviny v čele s mědí a železnou rudou rozhodně nejsou ve výprodeji. Zlato, stříbro nebo palladium se drží vysoko už od jarních panických nákupů. A ropa už díky těžebním škrtům OPEC+ také slušně vyrostla. Navíc se dá očekávat, že při pokoření hranice 60 USD za barel se na Blízkém východě otevřou kohouty, což výrazně omezuje další růst ceny ropy.
Jedna komodita však od začátku listopadu zlevnila. Zemní plyn od amerických voleb odepsal 25 % a za 2,5 USD za jednotku tak zůstává levný. Důvodem je mírnější počasí v USA, které značí nižší spotřebu domácností pro vytápění. Předpověď počasí dokáže s cenou amerického zemního plynu zamávat. A to i ve světle rostoucí poptávky plynových elektráren, zpracování plastů a především pak vývozních terminálů na zkapalněný plyn.
Vývoj ceny amerického zemního plynu (4hodinový graf – H4):
Kruté mrazy v Evropě a v Asii značně vyčerpaly tamní zásobníky a zvýšily ceny plynu na tamních trzích. V Nizozemsku se obchoduje zemní plyn aktuálně za 7 USD, v Asii pak za více než 10 USD. Spojené státy tak mohou vyvážet naplno a uvolnit své zásoby pro zbytek světa, což by mělo pomoci globální ceny zemního plynu alespoň částečně vyrovnat.
Očekáváme, že silná poptávka mimo vytápění a utlumená těžba povede k nadprůměrnému vyčerpání zásobníků v USA a zemní plyn se bude obchodovat v blízkosti 3 USD za jednotku, tj. o 20 % výše než dnes. Další komodity s podobným růstovým potenciálem už se na trhu hledají velice těžko.
Vývoj zásob zemního plynu v USA v rámci 5letého pásma:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, EIA, Natural Gas Intelligence