Několik důležitých investorských lekcí
Ve skutečnosti to není nic neobvyklého. Tyto chvíle na burze prostě přicházejí. Kdo se bojí, nesmí do lesa. První lekce je jasná a najdete ji ve všech knížkách o burze: Nikdy neobchodujte s více penězi, než si můžete dovolit ztratit. Je velmi vzácné, že na burze přijdete o všechno, zvláště pokud se vyvarujete chyby, že byste vsadili všechny své investice na jednoho koně. Ale i tak se velmi rychle může stát, že se budete konfrontovat se ztrátami ve výši desítek procent. Je to zcela normální a každý obchodník tím prošel. Poklesy na trzích prostě přicházejí. Většinou navíc přicházejí ve chvíli, kdy to nikdo nečeká. Je to jako v životě: Kdyby zloděj chodil vykrádat domy ve chvíli, kdy jsou lidé doma, moc škody by nenapáchal. Burzovní pokles je velmi šikovný zloděj, který přijde do domu, když to nečekáme. Bylo to i v tomto případě?
Je Trump blázen?
Včerejší výprodej trhů však nepřišel zcela nečekaně. Trump dost dlouho dopředu říkal, že cla uvalí. Velká část investorů mu to však nevěřila. Mysleli si, že je to jen Trumpova vyjednávací hra. Ale spletli se. Trump nakonec cla uvalil. Nobelista Paul Krugman považoval tento krok za bláznovství, protože může uvrhnout celou americkou ekonomiku do recese. Na první pohled to tak může působit, ale je tu hned několik pádných důvodů, proč si nemyslet, že Trump je blázen. O chování amerického prezidenta si každý může myslet, co chce, ale nikdo nepopře, že Trump rozumí ceně peněz. Nedávno spustil se svou rodinou program World Liberty Financial. Tím pádem jeho rodina vlastní dost velké portfolio v kryptoměnách. Trump není na finančních trzích žádný začátečník. Bylo mu jasné, že jeho rozhodnutí vyvolá na trzích masakr. Vysokou volatilitu odnesou vždy především riziková aktiva, jako jsou kryptoměny. To se ukázalo i na jeho vlastní kryptoměně Trump.
Vývoj kryptoměny Trump za poslední pět dní (pěti minutový - M5 - časový rámec):
Zde se vynořuje otázka, zda je Trump tak velký blázen, že sám sebe chce připravit o peníze. O spoustu peněz. Odpověď je, že určitě ne. Takže nejlepší možností, kterou máme, je poslechnout radu amerického ministra financí Scotta Bessenta, který řekl, že máme být v klidu, přijmout utržené rány a čekat, jak se situace dál vyvine.
Matěj Široký