Už se zdálo, že Trump zamával s trhy dost. Jenže prvotní cla uvalená na Kanadu, Mexiko nebo Čínu byla zjevně jen prologem v mnohem drtivějším plánu přiškrtit globální ekonomiku.
Trump vyrukoval s novou sérií cel, která se dotknou prakticky celého světa. Tariffy zasáhnou Evropu, ještě více ale Asii – kupříkladu 49procentní cla dopadla na Kambodžu.
Svým rozhodnutím vyvolal Trump na trzích jeden z největších výprodejů v historii. Index S&P 500 odepsal za pouhé dva dny zhruba osm procent. Rozhodnutí Bílého domu vysálo z trhu likviditu v řádu bilionů dolarů.
Obavy z dalšího vývoje mapuje index VIX, který poskočil na alarmující hodnotu 54. Pro srovnání – při covidovém šoku dokráčel na hodnotu 66, při pádu Lehman Brothers na 79. Současná panika se tak dá s reakcí na tyto kritické události srovnávat.
Američtí investoři zjevně pochopili, že Trump svými rozhodnutími ochromí nejen evropské a asijské trhy, ale i ty domácí. Mnozí se proto odlévají do mimoamerických akcií, dluhopisů nebo zahraničních měn.
A právě měnová válka hraje v celém Trumpově představení velkou roli. „Tajným“ plánem administrativy je totiž devalvovat dolar, k čemuž má pomoci právě celní tažení.
Trumpovi totiž vadí, že USA zboží draze vyvážejí a levně dováží. Tuto dynamiku chce otočit a podpořit domácí výrobu. Velkou neznámou v jeho plánu je ale inflace, která se může po současných ranách do ekonomiky znovu nastartovat.
Trump bude tlačit americkou centrální banku do dalšího snižování sazeb, aby podpořila růst ekonomiky. Jenže Fed se tomuto kroku bude bránit, právě kvůli obavě z inflačních tlaků. Ani největší ekonomičtí experti se teď nedokážou shodnout, jak Trumpova divoká partie dopadne. Investoři to ale ve svých portfoliích poznají jako první.
Filip Kalčák