Nejsilněji se tento fenomén projevuje právě u rozvíjejících se trhů, kde se tedy dají snadněji hledat podhodnocené a nadhodnocené měny. Na jednu z těchto měn, kterou od září více sleduji, se můžeme podívat do Karibiku. Ano, mexické peso (MXN) zaškatulkované jako emerging market se svezlo na negativní vlně k této skupině měn. Za posledních 18 měsíců oslabilo mexické peso vůči dolaru o více než 30 %. Přitom neexistuje na světě země, která by z oslabení vůči americkému greenbacku profitovala více.
Exporty do Spojených států totiž vytvářejí 25 % mexického HDP, z čeho jde v drtivé většině o průmyslové výrobky (např. vývozy ropy tvoří méně než 0,5 % HDP). A to nemluvě o turismu, který už díky slabé měně roste o 15-20 % meziročně (viz graf).
Vývoj počtu zahraničních turistů v Mexiku (v tisících):
Pro nastartování ekonomiky tedy Mexiko potřebuje pouze několik málo procent růstu USD/MXN – stačí se podívat, co s českou ekonomikou udělaly intervence, které zvýhodnily vývoz 7procentním oslabením koruny. Aktuální růst HDP v Mexiku sice není oslnivý a drží se stabilně okolo 2,5 % (viz graf), ale v porovnání se 4procentním propadem zemí jako Brazílie a Rusko jde o perfektní výsledek.
Vývoj meziročního růstu HDP v Mexiku (v %):
17 mexických pesos za 1 USD tedy vypadá jako atraktivní nabídka, kterou američtí investoři silně využívají a svou poptávkou po MXN z reálné ekonomiky už brání měnovému páru USD/MXN k další cestě vzhůru. Pravdou je, že americký dolar je aktuálně na vysoké úrovni celosvětově a má předpoklady k tomu si tuto sílu udržet – návrat na 13 pesos za USD je proto přece jen příliš optimistický scénář. Každopádně si ale Mexiko nezasloužilo podobný přístup jako k ostatním rozvíjejícím se trhům, které jsou závislé buď na komoditách, nebo na vývozech do Číny. To totiž není případ této latinskoamerické země.
Vývoj měnového páru USD/MXN (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com