Je nutné hned na začátku říci, že výše zmíněné údaje mají pro nás nevyčíslitelnou hodnotu pouze v případě, že máme strategii, se kterou pracujeme dlouhodobě.
Když testujeme, nezajímá nás až tolik počet uskutečněných obchodů v daném období, nezajímá nás až tolik maximální ziskový nebo maximální ztrátový obchod, ani nás nezajímá profit faktor. Co považujeme od začátku za důležité je zisk. A celkem logicky, protože kvůli zisku obchodujeme. Dalším údajem, který je potom pro nás důležitý je velikost poklesu kapitálu, tedy drawdown. Jenže přesně tato položka je u začátečníků velmi, ale opravdu velmi špatně chápána. Věřte mi, znám to moc dobře z vlastní zkušenosti.
Obchodník si pustí nějaký backtest. Třeba s rok starými údaji. Snaží se najít nastavení zisku tak, aby mu to co nejvíce vydělávalo. A dosáhne skvělých výsledků. Podívá se na equity křivku a vidí, že složené zhodnocení z jeho 100 tis. vkladu je třeba 800 %. Fantastické číslo. Podívá se opět na equity, potom do přehledu a vidí, že maximální i relativní pokles byl 38 %. Mávne rukou, protože to se za ten rok stalo jen jednou, hned v začátku, ale potom ho jeho strategie vystřelila bez jakéhokoliv dalšího zaváhání právě k těm 800 %. Takže se zamyslí a řekne si. „Pokud je to 38% pokles, je to dost, ale nakonec vše dobře dopadne, jak jsem viděl, takže paráda“. Ale víte co? Přesně tohle ho zahubí. Protože až ten drawdown přijde ve skutečnosti, přičemž může být klidně i větší, tak začne náš obchodník panikařit, protože vidět ztracených 38 % v equity při backtestu, anebo potom přijít o vlastních 380 tisíc z vloženého milionu, to už je zatraceně jiný pocit. A garantuji vám, že se k těm mínus 380 tisícům ani nepřiblíží, protože po ztracené „stovce“ už začne všechno možné měnit, ztratí důvěru v to, co dělá a možná dokonce odejde z tradingu se slovy, že se na něm nedá vydělat ani koruna. Chamtivost je nahrazena strachem a panikou a náš obchodník skončil. Takhle to prostě je.
Takže. Zamyslete se nad tím, kdo z vás prožil to, o čem píši. Zamyslete se nad tím, kdo k drawdownu přistupujete podobně a nebojte se přiznat sami sobě, že to tak děláte. Jedině přiznání a následný lepší přístup vás může dostat někam dál. A pokud bych si mohl dovolit něco poradit. „Prodejte“ část svého zisku za „normální“ drawdown, který následně duševně přežijete. Najděte ve své strategii maximální potenciál zisku a potom ho začněte vyměňovat za snižování poklesu. Použijte částečné odprodeje, posouvání Stop-Lossu k Break/Evenu, prostě se snažte dostat co nejníže případnou ztrátu. Vždyť 300% zhodnocení za rok s třeba 6% poklesem je také pěkné.
Michal Uma