Pozitivní
DOMINANCE AMERICKÉHO DOLARU – O tom, že americký dolar v roce 2014 posilovat vůči euru i ostatním měnám, jsem se zmiňoval již dlouho dopředu. Takřka všechny fundamentální indikátory totiž hrály v jeho prospěch, zvlášť pak během března a dubna, kdy se již americká ekonomika rychle zotavovala z kruté zimy a naopak ta evropská začínala cítit dopady sankcí na Rusko na svém hospodářském výkonu. Dubnový kurz EUR/USD blízko 1,4000 tak byl evidentně nadhodnocený, na čemž se shodovala ekonomická veřejnost včetně mnoha představitelů Evropské centrální banky (ECB). Květen pak odstartoval velice silný býčí trend na dolaru, který jsem vícekrát potvrzoval a který trvá dodnes.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
POKLES KOMODITNÍCH MĚN – Kdo se letos řídil radou shortovat komoditní měny AUD, CAD a NZD, udělal dobře. Ceny surovin, na kterých stojí devizové inkaso zemí těchto měn (železná ruda, ropa, mléko) totiž byly dlouhodobě nadhodnocené a kurzy tuto skutečnost neodrážely. Komoditní měny poté začaly oslabovat až po důrazných varováních centrálních bankéřů z Austrálie i Nového Zélandu, kteří hrozili intervencemi, aby přiblížili kurzy svých měn jejich rovnovážně hodnotě.
MĚNY EMERGING MARKETS – Po loňském výplachu na měnách emerging markets způsobeným strachem z ukončení amerického kvantitativního uvolňování (QE) jsem očekával korekci ve prospěch těchto měn. Ta se sice příliš nedostavila, i přesto ale nebyl nákup měn jako turecká lira (TRY), brazilský real (BRL) či indická rupie (INR) ztrátový díky vysokým úrokovým sazbám v rozmezí 8-10 % inkasovaným z jejich držby. V případě nákupu měn emerging markets vůči americkému dolaru šlo vesměs o nulový zisk, proti euru již však kupující byli vysoké jednotky procent v plusu (např. short EUR/TRY v grafu). Výjimku mezi emerging markets samozřejmě tvoří ruský rubl (RUB) a také jihoafrický rand (ZAR), které před ztrátami nezachránily ani vyšší úrokové sazby. Zde je ale potřeba zdůraznit, že jako komoditní měny neměly při padajících cenách surovin příliš šancí na úspěch, o čemž jste se mohli dočíst zde.
Vývoj měnového páru EUR/TRY (denní graf – D1):
Neutrální
ROPA – Co se týče ropy, tak jste se ve středečních analýzách většinou dočetli o očekávaném dlouhodobém medvědím trendu. Ten se z důvodu rychle rostoucí nabídky a de facto stagnující poptávce v posledním čtvrtletí letošního roku skutečně dostavil – a byla to šílená jízda směrem dolů. Z krátkodobého pohledu, na který je fundamentální analýza většinou krátká, se však predikcím příliš nedařilo – očekávaný výpadek ropy z Blízkého východu v souvislosti s nástupem Islámského státu nebo omezení produkce států OPEC se totiž nedostavily.
Negativní
EUR/JPY – Do této doby nepříliš úspěšná predikce přišla z porovnávání dvou měn, které se dostaly do deflační spirály – euro a japonský jen. V předpokládaném návratu měnového páru EUR/JPY k blízkosti kurzu 110 jenů za euro totiž byla započítána rychlá akce na boj s deflací ze strany ECB, která bohužel během podzimu nepřišla.
Vývoj měnového páru EUR/JPY (denní graf – D1):
Celkový fundamentální náhled FXstreet.cz na měnové trhy jste si mohli přečíst v odpovědích na otázky čtenářů z května 2014, který se z velké části vyplnil. Děkuji vám za podporu a za věcné dotazy v diskuzích a přeji úspěšný rok 2015!
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz