Opusťme protentokrát blogové žvanění a pojďme se rovnou vrhnout do světa tradingu a technické analýzy.
Co je lagující indikátor?
Termín „lag“ označuje sníženou reaktivitu. Setkáváme se s ním denně. Například když počítač nezvládá odpovídat na kliky myši. V případě tradingu to znamená, že indikátor pomalu reaguje na vysokou volatilitu a stává se v takových obdobích prakticky irelevantní. Naopak v čase snížené volatility dokonale ukazuje sílu trendu.
V technické analýze se mezi lagující indikátory počítají ty, které fungují na principu průměru cen za dané období. Nejznámějšími budiž klouzavý průměr (SMA) a exponenciální klouzavý průměr (EMA). S nimi pracuje další indikátor zvaný indikátor konvergence a divergence klouzavého průměru, který najdeme pod jednodušší zkratkou MACD.
Použití SMA a EMA je jednoduché. Pokud se cena pohybuje nad průměrem, zřejmě dochází k býčímu trendu. Naopak pokud je pod průměrem, tak má vedení medvěd.
Zvídaný čtenář se jistě ptá, jaký je rozdíl mezi SMA a EMA a proč na něm záleží. Pojďme se na to podívat a následně nové znalosti aplikovat na indikátor MACD.
Simple Moving Average (SMA)
SMA je možná nejjednodušší užívaný indikátor. Počítá aritmetický průměr uzavřených svíček za dané období.
Například tedy vezmeme 50 posledních uzavřených svíček. Sečteme je a vydělíme 50. Voilà, máme SMA. Matematika základní školy.
SMA se prakticky výhradně užívá pro dlouhodobou analýzu aktiva. Často se užívají dlouhé období jako je 50 dní, 200 dní či dokonce 400 dní. Díky tomu investor ví, v jakém dlouhodobém trendu se aktivum nachází.
Užití klouzavého průměru je na krátkých periodách prakticky k ničemu. Jde o periody jedné minuty až hodiny. Při rešerši jsem na několik strategií s krátkými periodami narazil, nicméně své peníze bych jim nesvěřil. Jsem otevřený diskusi. Pokud máte takovou strategii, ozvěte se do komentářů.
Exponential Moving Average (EMA)
EMA dává větší důraz na nejnovější data. Výpočet se na první pohled zdá stejný jako u SMA. Rozdíl leží v tom, že EMA zvyšuje při výpočtu sílu poslední svíčky. Síla nejnovější svíčky se obvykle násobí dvakrát. Ano, existují i strategie s jinými násobky. To by ale bylo na samostatný článek.
Díky důrazu na poslední periodu má EMA rychlejší reakce na nejnovější změny na trhu.
Období se obvykle využívají stejné jako u SMA. Například 50 dní a 200 dní. EMA dokáže lépe popsat aktuální situaci na trhu. Cenou této výhody je to, že se ponižuje význam tohoto indikátoru při sledování dlouhodobého trendu.
Text příkladu: „Ema je více citlivá na změnu ceny a otáčí se nahoru dříve než SMA.“
Moving Average Convergence Divergence (MACD)
Ti, kteří nejsou plně seznámeni s výpočtem indikátoru MACD si pravděpodobně myslí, že jde o dvojici linií. Není tomu tak. Jedna linie je vypočítaný opravdový MACD a druhá linie je obvykle EMA (9).
MACD se většinou počítá rozdílem mezi EMA (26) a EMA (12). Druhá linie EMA (9) se nazývá „signálová“. Pokud se tyto dvě linky protnou, vznikne signál pro otevření či uzavření pozice.
Tisíc a jedna strategie
Na indikátory SMA, EMA a MACD existují stovky strategií. Různé období, periody i násobky. Není v mé síle bohužel veškeré tyto strategie vypsat. Proto Váženého čtenáře vyzývám, aby se s tou svojí pochlubil v komentářích, kde můžeme o různých nastaveních diskutovat.
Jiří Makovský