Co vše vlastně spadá pod ESG
Protože zkratka Environmental, Social, and Governance je hodně obecná, pátrala jsem po jednoznačném, ideálně oficiálním výčtu, které sektory do ESG patří, co si pod zkratkou ESG představit konkrétně a jak soulad s ESG měřit a vykazovat.
Překvapilo mě, že není ani žádný oficiální seznam oblastí a principů, natož pak měřítek a pravidel pro výkaznictví. Nicméně na stránkách CFA Institutu jsem našla velmi zajímavý a nejkomplexnější přehled, který může sloužit jako vodítko, co vše si lze pod ESG principy představit:
Samotnou mě překvapilo, co vše do ESG spadá a ačkoli jsem měla pocit, že v souvislosti s ESG se mluví hlavně o první E oblasti – tj. ochraně planety a životního prostředí, ESG jako celek je komplexní a zdaleka není jenom o ochraně životního prostředí.
Jak zjistit, která společnost je v souladu s ESG a která ne?
Obor ESG investic je stále hodně mladý a jak jsem psala výše, na celosvětové úrovni zatím nejsou jasně a jednotně definované ani konkrétní principy, ani pravidla, jak soulad společnosti s ESG principy měřit a tím pádem ani to, jak výsledky vykazovat. Ačkoli se tak nějak ví, které oblasti do ESG patří a jak evropské, tak americké orgány dohledu na ESG kladou větší a větší důraz, stále to vnímám spíš jako hrubší obrysy a bude potřeba ještě hodně práce dát tomu konkrétní podobu.
Většina velkých korporací reporty týkající se ESG připravuje a publikuje na svém webu nebo informace o souladu s EGS principy uvádí ve svých výročních zprávách, ale takové reporty nebo zprávy zatím nemají jednotnou strukturu a je tedy složité je navzájem porovnávat. Netřeba zmínit, že tím, že jsou principy definovány zatím poměrně obecně, poskytuje to poměrně velký prostor pro kreativitu každé korporace. Investiční svět zažil hodně příkladů, kdy byly společnosti kreativní v něčem tak sešněrovaném pravidly, jako jsou finanční výkazy, takže si nedělám iluzi, jaká kreativita panuje v oblasti ESG reportů, kde jasná pravidla zatím nejsou.
Na mezinárodní úrovni se ale už začalo pracovat na jednotných vykazovacích standardech tak, aby investoři mohli zjistit, jak si daná společnost v oblasti ESG stojí, a hlavně si mohli výstupy porovnat s jinými společnostmi tak, jako je to běžné např. u finančních výkazů vytvářených podle mezinárodních účetních standardů typu IFRS.
Kdo chce tvrdá data, může zkusit S&P Global ESG Scores a DJSI Index
Díky tomu, že ESG je trendy téma, věnuje se mu nemálo finančních analytiků, kteří základní domácí úkol udělají za nás, takže je možné najít seznamy sektorů i společností, které jsou s ESG principy v souladu.
Jak jsem uváděla výše, ESG se rozhodně neomezuje jenom na ochranu planety a životního prostředí. Společnosti, které mohou být v seznamu „Best ESG Companies“ jsou proto z běžných sektorů, jak je zná každý, kdo se zajímá o investování. Seznamů Best ESG Companies najdete na internetu mraky, výběr konkrétních společností je už více subjektivní a liší se zdroj od zdroje.
Našla jsem ale zajímavý zdroj pro ty, kdo mají rádi „tvrdá“ data. Společnost S&P Global vydává tzv. S&P Global ESG Scores, který dává scoring společnostem podle toho, jak naplňují ESG principy. Při tvorbě scoringu S&P Global vychází nejen z veřejně dostupných informací, ale i z podrobnějších informací, kterém jim na komplexním dotazníku poskytují samy společnosti. V S&P Global ESG Scores má být zahrnuto zhruba 8 000 společností z celého světa.
Dalším zajímavým zdrojem je DJSI Index, neboli Dow Jones Sustainability Indices. S&P Global uvádí, že při tvorbě tohoto indexu vychází v zásadě ze stejných údajů, které používá při &P Global ESG scoringu, do DJSI indexu se však dostanou jenom nejlépe hodnocené společnosti v rámci každého sektoru. Zjistila jsem, že DJSI index je opravdu zajímavé téma - určitě mě zajímá, které společnosti index tvoří, jaká je jejich váha, z jakého jsou sektoru, takže jsem se rozhodla, že tomu věnuji samostatný blog.
Jenom ESG ale nestačí - které společnosti jsou tedy dobrou ESG investicí?
Ačkoli ESG je trend a jak praví staré přísloví „Trend is your friend“, nebavíme se o charitě, ale o investování, takže výnos je stále jedním z hlavních hledisek, které je třeba mít na paměti. Nejlepší ESG společnosti jsou tedy ty, které jsou silné jak v naplňování ESG principů a hodnot, zároveň však mají dobrý růst a finanční výsledky a zároveň silný potenciál, že tomu tak bude i nadále.
Z různých zdrojů na internetu jsem udělala takovou malou selekci, spíš pro zajímavost, které sektory a společnosti jsou ESG sexy a zároveň jsou rozhodně zajímavé z pohledu investice a očekávání výnosu, možná vás, stejně jako mě, některé společnosti překvapí:
Závěrem
Nevím, jak to máte vy, ale i když jsem si myslela, že mám celkem otevřenou mysl, vlastně jsem byla dost plná předsudků a ESG investice jsem vnímala jako „ty sluníčkové a hodně eko“, ačkoli na dalším osudu planety mi samozřejmě záleží.
Velkým překvapením proto pro mě bylo, že do skupiny ESG se dají zařadit i naprosto normální společnosti, s jejichž akciemi už dlouho obchoduji a které mám ráda. Třeba vám dnešní blog pomohl trochu otevřít oči, stejně jako mě.
Přeji všem úspěšné obchodování!
Marika Čupa
Zdroje: webové stránky CFA institutu cfainstitute.org, spglobal.com, bloomberg.com, nasdaq.com a investopedia.com.