Pátek 21. února 2025 07:03
reklama
XTB TOP 5 nástrojů
reklama
XTB TOP 5 nástrojů
reklama
XTB TOP 5 nástrojů
reklama
XTB TOP 5 nástrojů

Průzkumy před německými volbami dál vedou konzervativci

19.02.2025 13:55  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Průzkumy před nedělními parlamentními volbami v Německu dál vede konzervativní unie CDU/CSU, v jejímž čele stojí Friedrich Merz. Podle sondáže agentury Forsa by získala 30 procent hlasů. Překvapivý nárůst podpory zaznamenala strana Levice, která se ještě před několika měsíci držela hluboko pod pětiprocentní hranicí. Nyní by získala sedm procent hlasů. Podle průzkumu agentury YouGov se ale až pětina voličů ještě nerozhodla, komu dá svůj hlas.

Podle agentury Forsa by se na druhém místě po Merzových konzervativcích umístila strana Alternativa pro Německo (AfD), která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou. Dostala by pětinu všech hlasů. Na třetím a čtvrtém místě by skončily strany současné menšinové vlády: sociální demokraté (SPD) kancléře Olafa Scholze s 16 a zelení s 13 procenty hlasů.

Překvapením letošních voleb zřejmě bude výsledek strany Levice, která má kořeny v komunistické Sjednocené dělnické straně (SED), jež vládla jako státostrana v Německé demokratické republice (NDR). Předloni se od ní odštěpila skupina kolem Sahry Wagenknechtové, která pak loni v lednu založila stranu Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW). Podle řady analytiků i podle výsledků evropských a zemských voleb v loňském roce se zdálo, že jsou dny Levice v parlamentu sečteny.

Od počátku letošního roku ale začala Levice v průzkumech růst a ve výsledcích agentury Forsa má nyní dokonce sedm procent. BSW, která se ještě v říjnu pohybovala kolem osmi procent, by se nyní do Spolkového sněmu nedostala. Před branami parlamentu by zůstali také svobodní demokraté (FDP), kteří do loňského listopadu tři roky vládli s SPD a zelenými.

Až pětina voličů se přitom podle nového průzkumu agentury YouGov rozhodne až těsně před volbami. V následujících dnech to chce učinit 13 procent voličů, až u volební urny sedm procent. Při rozhodování hrají roli média jako televize, rádio či noviny a zpravodajské weby, dvě pětiny dotázaných ale spoléhají na rozhovory s příbuznými a známými. U voličů krajních stran, Levice nalevo a AfD napravo, hrají významnou roli při rozhodování i sociální sítě (43 a 40 procent). Například u voličů CDU/CSU je to jen 13 procent.

Další příležitost rozhodnout se, komu dají svůj hlas, budou mít němečtí voliči dnes večer, kdy se uskuteční další ze série předvolebních debat. Tentokrát v ní vystoupí jen současný sociálnědemokratický kancléř Scholz a jeho konzervativní vyzývatel Merz. První společný duel na veřejnoprávních stanicích ARD a ZDF podle průzkumu vyhrál Scholz. V nedělní debatě čtyř kandidátů na kancléře na stanici RTL, kde Scholze a Merze doplnili ještě ministr hospodářství ze strany Zelených Robert Habeck a předsedkyně AfD Alice Weidelová, si podle průzkumu nejlépe vedl Merz.

Dnešní debatu bude vysílat zpravodajský kanál Welt TV a web bulvárního deníku Bild. Podle průzkumu agentury Forsa je nicméně dopad debat na voličské preference malý. Po debatě na RTL odpovědělo na otázku, zda je diskuze v rozhodování ovlivnila, záporně 84 procent lidí.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Průzkum: Třetina britských zaměstnavatelů plánuje propouštění
    Zhruba třetina britských zaměstnavatelů plánuje ve třetím čtvrtletí snižování počtu pracovníků. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z průzkumu organizace Chartered Institute of Personnel Development (CIPD) a společnosti Adecco Group. Výsledky průzkumu podtrhují nebezpečí krize na britském trhu práce, která by mohla narušit oživování ekonomiky z koronavirové krize.
  • Průzkum: Třetina centrálních bank odložila zavedení digitálních měn
    Téměř třetina centrálních bank odložila zavedení digitálních verzí svých měn, ačkoli většina z nich má stále v úmyslu v zavádění digitálních měn pokračovat, aby si tak ochránily svoji pravomoc vydávat peníze. Vyplývá to z průzkumu uskutečněného nezávislým institutem zaměřeným na globální ekonomiku, centrální bankovnictví a finanční trhy Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF) a německou tiskárnou cenin Giesecke+Devrient, na který upozornila agentura Reuters. Digitální měny centrálních bank (CBDC) se ocitly v centru pozornosti poté, co americký prezident Donald Trump v jednom ze svých prvních kroků po znovuzískání moci minulý měsíc zakázal pracovat na digitálním dolaru.
  • Průzkum: Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP
    Třetina Čechů zvažuje, že si začne odkládat peníze na důchod do daňově zvýhodněného takzvaného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Vyplývá to průzkumu investiční platformy Portu mezi tisícovkou respondentů. Odkládání peněz na penzi prostřednictvím DIP je možné od letošního ledna.
  • Průzkum: Třetina investorů čeká recesi světové ekonomiky
    Zhruba třetina investorů podle průzkumu společnosti Bank of America Merrill Lynch (BAML) očekává, že světová ekonomika se během příštích 12 měsíců dostane do recese. Podíl respondentů předpovídajících globální recesi je tak nejvyšší od roku 2011, napsala agentura Reuters.
  • Průzkum: Velké německé podniky přesouvají výzkum do zahraničí
    Mnohé velké německé podniky přesouvají výzkum do zahraničí. Na vině jsou vysoké náklady, přílišná administrativa a zdlouhavé procesy. Z průzkumu Allensbachova institutu pro Svaz německého průmyslu (BDI) vyplývá, že již téměř každá třetí velká německá průmyslová firma přesunula výzkum a vývoj do zahraničí nebo o tom uvažuje.
  • Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy
    Více než polovina malých a středních podniků v Evropě má obavy, zda příštích 12 měsíců přežije. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila poradenská společnost McKinsey. Průzkum se konal v srpnu, tedy ještě před nynějším vzestupem počtu nových případů nákazy koronavirem, který nutí evropské vlády zavádět nová restriktivní opatření.
  • Průzkum: Většina Němců kvůli inflaci šetří, hlavně u elektřiny a topení
    Většina lidí v Německu se kvůli vysoké inflaci snaží šetřit, zejména omezováním spotřeby elektřiny a vytápění. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila televize RTL. Průzkum také ukázal, že většina Němců se staví kriticky k požadavkům odborů na výrazné zvyšování mezd, a to kvůli obavám, že vyšší mzdové náklady podnikům způsobí finanční problémy.
  • Průzkum: Většina Němců pochybuje o přežití eura
    Většina Němců má pochybnosti o tom, zda euro přežije nynější krizi v eurozóně.
  • Průzkum: Výdaje velkých firem na generativní AI do roku 2027 vzrostou o 60 pct
    Výdaje velkých globálních firem na využití generativní umělé inteligence (AI) mohou do roku 2027 vykázat růst o 60 procent. Cílem pro letošní rok bude, aby investice do generativní AI přinesly hmatatelné výsledky. Vyplývá to z druhého ročníku průzkumu AI Radar globální poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG). Jen minimum firem chce přitom v souvislosti s AI propouštět.
  • Průzkum: Výroba v Británii ve 2. čtvrtletí rekordně klesla
    Průmyslová výroba v Británii zaznamenala ve druhém čtvrtletí rekordní pokles, neboť výrobní aktivity silně zasáhla opatření proti šíření koronaviru. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo Sdružení britského průmyslu (CBI). Údaje navíc signalizují, že průmyslová výroba zůstane pod zvýšeným tlakem i v dalších měsících.
  • Průzkum: Zpomalování čínské ekonomiky má dopad na německé firmy
    Zpomalující růst čínské ekonomiky má negativní dopad na německé podniky působící na čínském trhu. Podle průzkumu německé obchodní komory v Pekingu nyní pouze 27 procent německých firem předpokládá, že v Číně letos dosáhne stanovených cílů.
  • Průzkum: Zpomalující ekonomika Číny znepokojuje firmy z EU víc než politika
    Zpomalení čínské a globální ekonomiky je největším problémem, který ovlivňuje evropské firmy podnikající v Číně. Překonává i politické napětí mezi Čínou a Spojenými státy a rozdělování trhů. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila Evropská obchodní komora v Číně (EUCCC).
  • Průzkum: 52 % Britů hlasovalo pro EU
    Celkem 52 procent britských voličů hlasovalo pro setrvání země v Evropské unii, 48 procent jich bylo pro vystoupení z nynější osmadvacítky.
  • Průzkum: 57 % Řeků chce dohodu s věřiteli
    Většina Řeků je pro přijetí záchranné dohody s mezinárodními věřiteli. Průzkum, který se uskutečnil před...
  • První agentura v reakci na volby snížila rating Itálie
    Ratingová agentura DBRS snížila úvěrový rating Itálie na stupeň A (low) z dosavadního stupně A...
  • První debata o "rozpočtu eurozóny" ukázala rozdílné pozice zemí
    Budoucí rozpočtový nástroj eurozóny by měl především pomáhat s posilováním odolnosti hospodářství států s eurem a podporovat v nich investice, veřejné i soukromé. Obecně se na tom při své první diskusi o podobě budoucího "rozpočtového nástroje pro konvergenci a konkurenceschopnost" shodli ministři financí zemí eurozóny za účasti kolegů z dalších zemí Evropské unie. Debata ale podle šéfa euroskupiny Maria Centena ukázala, že není jasný vztah mezi nástrojem a budoucím víceletým rozpočtem EU pro roky 2021 až 2027.
  • První den čeká summit EU odpoledne brexit a večer Čína
    Pouhých osm dní před původním datem britského odchodu z EU není stále nic jasné a téma brexitu tak bude do značné míry dominovat i dnešnímu prvnímu dni summitu EU v Bruselu. Večer však bude pro premiéry a prezidenty bloku, včetně šéfa české vlády Andreje Babiše, také zajímavý - budou diskutovat o budoucnosti vztahů mezi Evropou a světově stále významnější Čínou.
  • První den summitu EU dohodu na krizovém fondu nepřinesl
    Páteční první den jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie o fondu obnovy a budoucím sedmiletém rozpočtu společenství skončil bez dohody. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela, podle něhož bude summit pokračovat od dnešních 11:00. Lídrům se nepodařilo překonat rozpory v klíčových otázkách objemu a rozdělování peněz z fondu. Neshodli se ani na tom, jak kontrolovat, zda země čerpající peníze zavádějí požadované reformy.
  • První den summitu G20 se nesl ve znamení dvoustranných schůzek
    Ve znamení dvoustranných schůzek světových státníků se nesl první den summitu největších ekonomik světa G20, který se koná v japonské Ósace. Americký prezident Donald Trump se dnes se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem dohodl, že budou pokračovat v jednáních o kontrole zbrojení. S šéfem Kremlu se dnes poprvé od aféry kolem otravy někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v jižní Anglii setkala i britská premiérka Theresa Mayová. Americký prezident pak jednal kromě Putina také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Při samotné vrcholné schůzce G20 měli státníci na programu jednání o světovém obchodě, změnách klimatu a rovněž o situaci na Blízkém východě.
  • První fond v Česku umožňuje investici do kryptoměn
    V Česku vznikl první fond umožňující investici do virtuálních měn, tzv. kryptoměn. Kryptofond založila česká investiční skupina Comfort Finance Group CFG, která zároveň uvedla, že jde o první takový fond ve střední Evropě. Prostřednictvím fondu lze investovat do koše virtuálních měn, jako jsou bitcoin, ethereum a další. Skupina CFG to dnes oznámila na tiskové konferenci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding PIXAR styl