Středa 12. února 2025 09:52
reklama
Purple trading band forex umíme
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB TOP 5 nástrojů
reklama
RebelsFunding

Průzkum: Třetina centrálních bank odložila zavedení digitálních měn

12.02.2025 07:22  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Téměř třetina centrálních bank odložila zavedení digitálních verzí svých měn, ačkoli většina z nich má stále v úmyslu v zavádění digitálních měn pokračovat, aby si tak ochránily svoji pravomoc vydávat peníze. Vyplývá to z průzkumu uskutečněného nezávislým institutem zaměřeným na globální ekonomiku, centrální bankovnictví a finanční trhy Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF) a německou tiskárnou cenin Giesecke+Devrient, na který upozornila agentura Reuters. Digitální měny centrálních bank (CBDC) se ocitly v centru pozornosti poté, co americký prezident Donald Trump v jednom ze svých prvních kroků po znovuzískání moci minulý měsíc zakázal pracovat na digitálním dolaru.

Průzkum byl dokončen před Trumpovým oznámením. Centrální banky, které se průzkumu zúčastnily, byly dotázány, zda kvůli problémům s digitálními aktivy neztrácejí zájem o CBDC. Zjistilo se, že 67 procent z nich svůj postoj za poslední rok nezměnilo, přičemž tři čtvrtiny plánují jejich vydání a stabilních 19 procent uvedlo, že tak učinit nehodlají.

Podíl centrálních bank nakloněných vydání vlastní digitální měny v novém průzkumu mírně klesl. Podíl těch, které jsou nyní spíše proti vydání vlastní měny, ale vzrostl na 15 procent. V roce 2022 přitom žádná banka tento názor nezastávala.

"Jen velmi málo (centrálních bank) zatím přijalo rozhodnutí o emisi, a to navzdory velkému množství průzkumných prací," uvádí se ve zprávě. Banky jsou v této otázce váhavé. Zhruba 31 procent z nich zatím odložilo termíny na spuštění CBDC, včetně téměř poloviny z těch, které doufají, že je budou mít připravené do tří až pěti let.

Příznivci digitálních měn tvrdí, že by CBDC mohly umožnit platby mezi různými měnami v reálném čase 24 hodin denně sedm dní v týdnu a jsou přirozenou alternativou fyzické hotovosti, která se zdá být na ústupu. Odpůrci však tvrdí, že pokroku dokáže být dosaženo se stávajícími systémy. Veřejné protesty proti CBDC se zaměřují na jednu z hlavních výtek amerického prezidenta Trumpa, že by vlády tyto měny mohly využívat ke špehování. To ale centrální bankéři popírají.

Rozdíl mezi CBDC a kryptoměnami je ten, že CBDC má pod kontrolou centrální banka, zatímco kryptoměny jsou téměř vždy decentralizované. To znamená, že jsou navržené tak, aby je nikdo nemohl kontrolovat.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Průzkum: Světové firmy jsou nejméně optimistické za čtyři roky
    Světové firmy byly v prvním čtvrtletí letošního roku nejméně optimistické za poslední čtyři roky. V důsledku...
  • Průzkum Světového ekonomického fóra: Globální recese je letos pravděpodobná
    Dvě třetiny hlavních ekonomů ze soukromého a veřejného sektoru očekávají v letošním roce globální recesi. Ukázal to průzkum Světového ekonomického fóra (WEF). Přibližně 18 procent z nich přitom považuje recesi globální ekonomiky za velmi pravděpodobnou. To je více než dvojnásobek ve srovnání s předchozím průzkumem z loňského září.
  • Průzkum: Šéfové firem věří v pokračující pokles inflace, zůstane ale stále vyšší
    Přestože obavy šéfů českých firem z inflace za poslední rok výrazně klesly, stále téměř 43 procent z nich ji letos očekává mezi šesti a deseti procenty. Více než polovina firem i pro letošek počítá s růstem cen svých produktů a služeb, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti PwC mezi 188 generálními řediteli firem v Česku.
  • Průzkum: Šéfové firem ve světě hledí na letošek s mírným optimismem
    Vedoucí představitelé firem ve světě se dívají na letošní rok s mírným optimismem. Nejvíce optimističtí jsou manažeři v Severní Americe, nejméně naopak představitelé firem v Evropě. Vyplývá to z průzkumu, který provedla v únoru společnost Boston Consulting Group mezi téměř 800 generálními řediteli firem z celého světa. Přibližně 80 procent firem si podle něj myslí, že se jim letos bude dařit.
  • Průzkum: Šéfové největších britských podniků mají za rok 2023 rekordní příjmy
    Ředitelé největších firem v Británii mají za loňský rok rekordní příjmy. V devíti podnicích si pak šéf přišel za celý rok na více než deset milionů liber (přes 293 milionů Kč), ukázal průzkum organizace High Pay Centre, na který se včera odvolávala agentura Reuters. Střední hodnota příjmu ředitele firmy z burzovního indexu FTSE 100 se loni zvýšila o 2,2 procenta na 4,19 milionu liber (zhruba 123 milionů Kč).
  • Průzkum: Šéfové světových firem jsou nejpesimističtější od krize
    Snížení tempa růstu globální ekonomiky v letošním roce očekává 53 procent generálních ředitelů významných firem po celém světě. Počet generálních ředitelů, kteří očekávají snížení tempa růstu světové ekonomiky, za poslední dva roky prudce narostl a je rekordní, informovala včera v tiskové zprávě poradenská společnost PwC. Globální průzkum názorů zhruba 1600 generálních ředitelů firem po celém světě včera společnost představila v Davosu při příležitosti zahájení Světového ekonomického fóra (WEF). Loni snížení tempa růstu globální ekonomiky čekalo 29 procent respondentů a předloni pět procent.
  • Průzkum: Téměř polovině lidí v Rusku nestačí mzda na pokrytí základních výdajů
    Počet lidí v Rusku, kterým mzda nepokryje základní výdaje, se za dva roky zvýšil o 20 procentních bodů téměř na polovinu. S odkazem na průzkum ruské personální agentury Headhunter to dnes uvedla agentura Reuters. Ta zároveň připomněla, že Moskva vynakládá rekordní fiskální zdroje na financování své invaze na Ukrajinu. Agentura Headhunter se při svém říjnovém průzkumu obrátila na 5000 respondentů.
  • Průzkum: Trumpovu ekonomickou politiku schvaluje půlka Američanů
    Hospodářskou politiku prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v současnosti schvaluje téměř polovina Američanů, což představuje nejvyšší podíl za poslední rok. Vyplývá to z výsledků průzkumu televize CNBC.
  • Průzkum: Třetina britských automobilových firem propouští
    Zhruba čtyři pětiny britských firem působících v automobilovém průmyslu se obávají, že odchod Británie z Evropské unie poškodí jejich podnikatelské vyhlídky, a zhruba třetina už nyní snižuje počet zaměstnanců. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil britský Svaz výrobců a prodejců automobilů (SMMT).
  • Průzkum: Třetina britských zaměstnavatelů plánuje propouštění
    Zhruba třetina britských zaměstnavatelů plánuje ve třetím čtvrtletí snižování počtu pracovníků. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z průzkumu organizace Chartered Institute of Personnel Development (CIPD) a společnosti Adecco Group. Výsledky průzkumu podtrhují nebezpečí krize na britském trhu práce, která by mohla narušit oživování ekonomiky z koronavirové krize.
  • Průzkum: Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP
    Třetina Čechů zvažuje, že si začne odkládat peníze na důchod do daňově zvýhodněného takzvaného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Vyplývá to průzkumu investiční platformy Portu mezi tisícovkou respondentů. Odkládání peněz na penzi prostřednictvím DIP je možné od letošního ledna.
  • Průzkum: Třetina investorů čeká recesi světové ekonomiky
    Zhruba třetina investorů podle průzkumu společnosti Bank of America Merrill Lynch (BAML) očekává, že světová ekonomika se během příštích 12 měsíců dostane do recese. Podíl respondentů předpovídajících globální recesi je tak nejvyšší od roku 2011, napsala agentura Reuters.
  • Průzkum: Velké německé podniky přesouvají výzkum do zahraničí
    Mnohé velké německé podniky přesouvají výzkum do zahraničí. Na vině jsou vysoké náklady, přílišná administrativa a zdlouhavé procesy. Z průzkumu Allensbachova institutu pro Svaz německého průmyslu (BDI) vyplývá, že již téměř každá třetí velká německá průmyslová firma přesunula výzkum a vývoj do zahraničí nebo o tom uvažuje.
  • Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy
    Více než polovina malých a středních podniků v Evropě má obavy, zda příštích 12 měsíců přežije. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila poradenská společnost McKinsey. Průzkum se konal v srpnu, tedy ještě před nynějším vzestupem počtu nových případů nákazy koronavirem, který nutí evropské vlády zavádět nová restriktivní opatření.
  • Průzkum: Většina Němců kvůli inflaci šetří, hlavně u elektřiny a topení
    Většina lidí v Německu se kvůli vysoké inflaci snaží šetřit, zejména omezováním spotřeby elektřiny a vytápění. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila televize RTL. Průzkum také ukázal, že většina Němců se staví kriticky k požadavkům odborů na výrazné zvyšování mezd, a to kvůli obavám, že vyšší mzdové náklady podnikům způsobí finanční problémy.
  • Průzkum: Většina Němců pochybuje o přežití eura
    Většina Němců má pochybnosti o tom, zda euro přežije nynější krizi v eurozóně.
  • Průzkum: Výdaje velkých firem na generativní AI do roku 2027 vzrostou o 60 pct
    Výdaje velkých globálních firem na využití generativní umělé inteligence (AI) mohou do roku 2027 vykázat růst o 60 procent. Cílem pro letošní rok bude, aby investice do generativní AI přinesly hmatatelné výsledky. Vyplývá to z druhého ročníku průzkumu AI Radar globální poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG). Jen minimum firem chce přitom v souvislosti s AI propouštět.
  • Průzkum: Výroba v Británii ve 2. čtvrtletí rekordně klesla
    Průmyslová výroba v Británii zaznamenala ve druhém čtvrtletí rekordní pokles, neboť výrobní aktivity silně zasáhla opatření proti šíření koronaviru. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo Sdružení britského průmyslu (CBI). Údaje navíc signalizují, že průmyslová výroba zůstane pod zvýšeným tlakem i v dalších měsících.
  • Průzkum: Zpomalování čínské ekonomiky má dopad na německé firmy
    Zpomalující růst čínské ekonomiky má negativní dopad na německé podniky působící na čínském trhu. Podle průzkumu německé obchodní komory v Pekingu nyní pouze 27 procent německých firem předpokládá, že v Číně letos dosáhne stanovených cílů.
  • Průzkum: Zpomalující ekonomika Číny znepokojuje firmy z EU víc než politika
    Zpomalení čínské a globální ekonomiky je největším problémem, který ovlivňuje evropské firmy podnikající v Číně. Překonává i politické napětí mezi Čínou a Spojenými státy a rozdělování trhů. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila Evropská obchodní komora v Číně (EUCCC).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
XTB TOP 5 nástrojů