Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:54
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster

Průzkum: Šéfové největších britských podniků mají za rok 2023 rekordní příjmy

13.08.2024 07:25  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Ředitelé největších firem v Británii mají za loňský rok rekordní příjmy. V devíti podnicích si pak šéf přišel za celý rok na více než deset milionů liber (přes 293 milionů Kč), ukázal průzkum organizace High Pay Centre, na který se včera odvolávala agentura Reuters. Střední hodnota příjmu ředitele firmy z burzovního indexu FTSE 100 se loni zvýšila o 2,2 procenta na 4,19 milionu liber (zhruba 123 milionů Kč).

I když příjmy šéfů loni byly na rekordu, růst se proti předchozím dvěma letům zpomalil. Střední hodnota, nazývaná odborně medián, byla v případě šéfů firem z indexu FTSE 100 loni stodvacetinásobkem příjmu řadového zaměstnance, který měl práci na plný úvazek, ukázal průzkum.

Nejlépe placeným generálním ředitelem byl za loňský rok Pascal Soriot z farmaceutické společnosti AstraZeneca, jehož příjem dosáhl 16,85 milionu liber (495 milionů Kč). Na druhé příčce skončil Erik Engstrom z informační a analytické skupiny RELX. Vydělal si 13,64 milionu liber (přes 400 milionů Kč).

Letos už v Británii zaměstnanci některých oborů stávkovali za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Jsou mezi nimi například strojvedoucí nebo někteří lékaři, mnozí dali najevo nesouhlas s ohodnocením opakovaně.

"Nárůst průměrné mzdy generálních ředitelů je odrazem malého počtu firem, které poskytují skutečně vysoké odměny, než že by byl odrazem plošného zvýšení," upozornil ředitel High Pay Centre Luke Hildyard. Británie má podle něj podnikatelskou kulturu, která staví zájmy investorů před pracovníky, zákazníky, dodavatele a další zainteresované strany.

Odměňování vedoucích pracovníků v předních britských společnostech vyvolává v posledních letech hněv části akcionářů. Nejkritičtější hlasy upozorňují na značný rozdíl mezi průměrnými výdělky řadových pracovníků a příjmy generálních ředitelů. Někteří manažeři fondů v Británii na druhou stranu podporují výzvy, aby správní rady měly větší flexibilitu při stanovování odměn těm nejnadanějším, aby tak zastavili odliv mozků do zemí, kde není výše příjmů tak horkým tématem.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Průzkum: Růst světové ekonomiky letos dosáhne 2,6 procenta, příští rok zrychlí
    Celosvětový hrubý domácí produkt (HDP) by se měl podle ekonomů v letošním roce zvýšit o 2,6 procenta. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil mnichovský hospodářský institut Ifo. V příštím roce ekonomové podle průzkumu počítají se zrychlením tempa růstu globální ekonomiky na 2,9 procenta.
  • Průzkum: Řada Evropanů považuje ekonomickou situaci své země za špatnou
    Američané i mnoho Evropanů považuje ekonomickou situaci své země za špatnou. Optimisticky vidí stav své ekonomiky naopak Číňané nebo Indové, ukázal průzkum analytického střediska Pew Research Center. Sondáž se uskutečnila na jaře v 16 zemích světa a její výsledky byly zveřejněny včera. Mimo jiné se ukázalo, že v Evropě panují značné rozdíly.
  • Průzkum: Řada průmyslových firem v Německu omezuje kvůli drahým energiím výrobu
    Řada průmyslových podniků v Německu v reakci na silný růst cen energií omezuje výrobu. Vyplývá to z výsledků průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK), kterého se zúčastnilo asi 3500 podniků. K omezování produkce nebo k částečnému přerušení obchodní činnosti podle průzkumu přikročilo 16 procent respondentů. Do Německa přitom směřuje velká část vývozu z České republiky.
  • Průzkum: Skoro polovina držitelů své kryptoměny nakoupila v roce 2021
    Skoro polovina současných držitelů kryptoměn ve Spojených státech, Latinské Americe a v Asii si je poprvé nakoupila v roce 2021. Podle agentury Reuters to zjistil průzkum kryptoměnové burzy Gemini. Jeho tvůrci se na kryptoměny od listopadu 2021 do února 2022 dotazovali téměř 30.000 lidí ve 20 zemích.
  • Průzkum: Snížení DPH v Německu spotřebu moc nepovzbudilo
    Přechodné snížení daně z přidané hodnoty (DPH) k většímu růstu spotřeby v Německu nevedlo. Výraznější impuls ekonomice by přinesly vyšší jednorázové bonusy na děti nebo velkorysejší podpora pro lidi, kteří kvůli koronaviru přešli na práci v režimu kurzarbeit. Zjistil to dnes zveřejněný průzkum zadaný institutem IMK nadace Hanse-Böcklera, ze kterého na svém webu cituje list Handelsblatt.
  • Průzkum: Spotřebitelská důvěra v USA vzrostla
    Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v srpnu zvýšila, přispěl k tomu vývoj kolem blížících se prezidentských voleb. Vyplývá to podle agentury Reuters z předběžných výsledků průzkumu Michiganské univerzity.
  • Průzkum: Světové firmy jsou nejméně optimistické za čtyři roky
    Světové firmy byly v prvním čtvrtletí letošního roku nejméně optimistické za poslední čtyři roky. V důsledku...
  • Průzkum Světového ekonomického fóra: Globální recese je letos pravděpodobná
    Dvě třetiny hlavních ekonomů ze soukromého a veřejného sektoru očekávají v letošním roce globální recesi. Ukázal to průzkum Světového ekonomického fóra (WEF). Přibližně 18 procent z nich přitom považuje recesi globální ekonomiky za velmi pravděpodobnou. To je více než dvojnásobek ve srovnání s předchozím průzkumem z loňského září.
  • Průzkum: Šéfové firem věří v pokračující pokles inflace, zůstane ale stále vyšší
    Přestože obavy šéfů českých firem z inflace za poslední rok výrazně klesly, stále téměř 43 procent z nich ji letos očekává mezi šesti a deseti procenty. Více než polovina firem i pro letošek počítá s růstem cen svých produktů a služeb, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti PwC mezi 188 generálními řediteli firem v Česku.
  • Průzkum: Šéfové firem ve světě hledí na letošek s mírným optimismem
    Vedoucí představitelé firem ve světě se dívají na letošní rok s mírným optimismem. Nejvíce optimističtí jsou manažeři v Severní Americe, nejméně naopak představitelé firem v Evropě. Vyplývá to z průzkumu, který provedla v únoru společnost Boston Consulting Group mezi téměř 800 generálními řediteli firem z celého světa. Přibližně 80 procent firem si podle něj myslí, že se jim letos bude dařit.
  • Průzkum: Šéfové světových firem jsou nejpesimističtější od krize
    Snížení tempa růstu globální ekonomiky v letošním roce očekává 53 procent generálních ředitelů významných firem po celém světě. Počet generálních ředitelů, kteří očekávají snížení tempa růstu světové ekonomiky, za poslední dva roky prudce narostl a je rekordní, informovala včera v tiskové zprávě poradenská společnost PwC. Globální průzkum názorů zhruba 1600 generálních ředitelů firem po celém světě včera společnost představila v Davosu při příležitosti zahájení Světového ekonomického fóra (WEF). Loni snížení tempa růstu globální ekonomiky čekalo 29 procent respondentů a předloni pět procent.
  • Průzkum: Téměř polovině lidí v Rusku nestačí mzda na pokrytí základních výdajů
    Počet lidí v Rusku, kterým mzda nepokryje základní výdaje, se za dva roky zvýšil o 20 procentních bodů téměř na polovinu. S odkazem na průzkum ruské personální agentury Headhunter to dnes uvedla agentura Reuters. Ta zároveň připomněla, že Moskva vynakládá rekordní fiskální zdroje na financování své invaze na Ukrajinu. Agentura Headhunter se při svém říjnovém průzkumu obrátila na 5000 respondentů.
  • Průzkum: Trumpovu ekonomickou politiku schvaluje půlka Američanů
    Hospodářskou politiku prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v současnosti schvaluje téměř polovina Američanů, což představuje nejvyšší podíl za poslední rok. Vyplývá to z výsledků průzkumu televize CNBC.
  • Průzkum: Třetina britských automobilových firem propouští
    Zhruba čtyři pětiny britských firem působících v automobilovém průmyslu se obávají, že odchod Británie z Evropské unie poškodí jejich podnikatelské vyhlídky, a zhruba třetina už nyní snižuje počet zaměstnanců. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil britský Svaz výrobců a prodejců automobilů (SMMT).
  • Průzkum: Třetina britských zaměstnavatelů plánuje propouštění
    Zhruba třetina britských zaměstnavatelů plánuje ve třetím čtvrtletí snižování počtu pracovníků. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z průzkumu organizace Chartered Institute of Personnel Development (CIPD) a společnosti Adecco Group. Výsledky průzkumu podtrhují nebezpečí krize na britském trhu práce, která by mohla narušit oživování ekonomiky z koronavirové krize.
  • Průzkum: Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP
    Třetina Čechů zvažuje, že si začne odkládat peníze na důchod do daňově zvýhodněného takzvaného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Vyplývá to průzkumu investiční platformy Portu mezi tisícovkou respondentů. Odkládání peněz na penzi prostřednictvím DIP je možné od letošního ledna.
  • Průzkum: Třetina investorů čeká recesi světové ekonomiky
    Zhruba třetina investorů podle průzkumu společnosti Bank of America Merrill Lynch (BAML) očekává, že světová ekonomika se během příštích 12 měsíců dostane do recese. Podíl respondentů předpovídajících globální recesi je tak nejvyšší od roku 2011, napsala agentura Reuters.
  • Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy
    Více než polovina malých a středních podniků v Evropě má obavy, zda příštích 12 měsíců přežije. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila poradenská společnost McKinsey. Průzkum se konal v srpnu, tedy ještě před nynějším vzestupem počtu nových případů nákazy koronavirem, který nutí evropské vlády zavádět nová restriktivní opatření.
  • Průzkum: Většina Němců kvůli inflaci šetří, hlavně u elektřiny a topení
    Většina lidí v Německu se kvůli vysoké inflaci snaží šetřit, zejména omezováním spotřeby elektřiny a vytápění. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila televize RTL. Průzkum také ukázal, že většina Němců se staví kriticky k požadavkům odborů na výrazné zvyšování mezd, a to kvůli obavám, že vyšší mzdové náklady podnikům způsobí finanční problémy.
  • Průzkum: Většina Němců pochybuje o přežití eura
    Většina Němců má pochybnosti o tom, zda euro přežije nynější krizi v eurozóně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance