Na napjatou situaci v Iráku reagují hlavně komodity, a to zlato, ropa a stříbro. Americká ropa WTI si za posledních 14 dnů polepšila o 4,4 procenta, když vzrostla z hodnoty 102,75 USD za barel na úroveň 107,30 USD za barel. Zlato, reprezentant bezpečného přístavu, vzrostlo z hodnoty 1 250 USD za trójskou unci na úroveň 1 320 (+ 5,6 procenta), s nímž se svezlo i stříbro, které podražilo téměř o 10 procent, a to z 19 na 20,80 USD za trójskou unci.
Irácká ekonomika je značně závislá na těžbě ropy, jíž má druhé nejvyšší prokázané zásoby na světě. Po zničení velké části těžební infrastruktury v letech 1991 a 2003 a následující nestabilní bezpečnostní situaci je však ropný sektor teprve pomalu obnovován. Současná těžba převyšuje 3 mil. barelů denně, irácká vláda však plánuje její zvýšení na 8 až 8,5 mil barelů denně do roku 2017, čímž by se země dostala na přední světové příčky mezi světovými producenty. S denní těžbou kousek nad 3 mil. barelů denně stát nyní obhajuje čestné místo v první světové desítce těžařů černého zlata.
Dění v Iráku zasáhlo nejen trh s komoditami, ale i měnami. Z rostoucí ceny ropy aktuálně těží hlavně kanadský dolar (CAD), který je úzce propojen s vývojem ceny americké ropy WTI, na druhé straně ropu Brent kopíruje norská koruna (NOK). Kanadský dolar se rozpohyboval v pátek odpoledne poté, co byla zveřejněna tamní data inflace (index CPI) a maloobchodních prodejů. Oba dva indikátory příjemně překvapily, díky čemuž „loonie“ konečně opustil konsolidující pásmo mezi 100 a 200denním průměrem, formaci klesajícího klínu i silnou úroveň rezistence vůči USD 1,0765 (viz obrázek níže).
Navíc zasedání americké centrální banky (Fed) předchozí středu podkopnulo kolena americkému dolaru, když Janet Yellen naznačila, že banka neplánuje v blízké době zvýšit úrokové sazby. O dalším osudu USD tento týden rozhodne projev pana Plossera (úterý) a finální data HDP za 1. kvartál 2014. Slábnoucí dolar tak ještě více nahrává v prospěch tzv. komoditních měn, k nimž se kromě CAD a NOK řadí i australský dolar (AUD). Tomu momentálně napomáhá rovněž posilující cena zlata, s níž je tzv. „aussie“ úzce propojen. AUD rovněž těží z kladného úrokového diferenciálu, když jako jedna z mála vyspělých zemí nabízí vyšší úrokovou sazbu než 1 procento, a to rovnou až 2,5 procenta. Optimismus v asijském teritoriu rovněž pozvednul pondělní čínský index nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby od společnosti HSBC. Aktuální trend podle všeho mluví v prospěch čehokoliv, co je spojeno s cenou ropy, nebo nabízí nějaký výnos, a to zejména v čase nepokojů v Iránu, záporných úrokových sazeb v eurozóně a příslibu prodloužené doby nízkých úrokových sazeb v USA.
Denní graf měnové páru USD/CAD:
Měnový pár USD/CAD se vymanil z dlouhodobě konsolidujícího pásma mezi 100 a 200denním průměrem. Momentálně prorazil jak hladinu rezistence (modře), tak i klesající trojúhelník a z technického hlediska má vůči USD podle všeho namířeno k dalšímu posílení.
Tým autorů společnosti BOSSA